Zgadnij co gotujemy?(31)

Znowu wszyscy musimy wysilić mózgownice. Ja – by wykombinować ciekawe pytania, Państwo – by na nie odpowiedzieć i wygrać którąś z książek z mojej szafy. Tym razem będzie to książka Barbary Adamczewskiej, wydana przez  oficynę Nowy Świat i zatytułowana „Kuchnia dla singli”. Książka ta jest kupowana przez samotnych i młodych z kilku względów: pomaga bowiem prowadzić jednoosobowe gospodarstwo ale także urządzać przyjęcia dla grona przyjaciół.

Dziś zagłębimy się w historię. No to do roboty.
1. Który polski król tak ściśle przestrzegał postów, że swych poddanych grzeszących łakomstwem karał wybijaniem przednich zębów?
2. Był na tronie polskim król, który po krótkim czasie zwiał z Krakowa do Paryża wywożąc przy okazji nieznane wówczas jeszcze Francuzom widelce używane od dawna na Wawelu. Jak się nazywał ów monarcha?
3. Paweł Tremo był jednym z najsłynniejszych kucharzy w Europie. Służył on na dworze polskiego króla. Jak zwał się ten monarcha?
Kto najszybciej i do tego prawidłowo odpowie na wszystkie trzy pytania wzbogaci swoją kulinarną biblioteczkę o kolejną książkę z dedykacją i autografem autorki. A ja też dopiszę się do tego sukcesu. Czekam na odpowiedzi pod adresem:  internet@polityka.com.pl