Zgadnij co gotujemy? (26)

Tym razem zagadki będą nieco trudniejsze. W ubiegłym tygodniu były narzekania, że pytania są zbyt łatwe. Proszę bardzo. Nasz klient – nasz pan!

Nagrodą jest w tym tygodniu książka Barbary „Kuchnia polska na nowo odkryta” wydana przez firmę Prószyński i S-ka. Oczywiście z dedykacją imienną i autografami naszej spółki autorskiej.

A oto pytania:

1. Jak się nazywał jeden z wybitniejszych autorów książek kucharskich żyjący w XIX w., który najpierw był kucharzem na dworze króla Stanisława Augusta, gdzie gotował pod okiem słynnego Pawła Tremo, a później usamodzielnił się, przeniósł do Wilna i tam napisał i wydał szereg fundamentalnych dzieł.

2. Ulubiony autor książek kucharskich Adama Mickiewicza, z jego dzieła korzystał wieszcz Adam pisząc rozdział „Pana Tadeusza” pt. „Uczta” to:

3. Polak o nieocenionych wprost zasługach dla kuchni francuskiej, był z wykształcenia lekarzem a z zamiłowania kucharzem, założył pierwszą akademię kulinarną w Paryżu i napisał ponad tysiąc artykułów na temat jedzenia, znany bardziej z herbu szlacheckiego niż nazwiska:

Czekam na prawidłowe odpowiedzi pod adresem internet@polityka.com.pl

Kto pierwszy – ten lepszy!