Świąteczna paczka 2009
PYSZNE ŚLEDZIOWE PRZEKĄSKI
Śledziowe rolady
8 filetów śledziowych, pól szklanki konserwowego groszku, 2 jaja na twardo, 2 średnie cebule, duży i twardy kiszony ogórek, duże słodkie jabłko, 3 łyżki majonezu i 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego, 2 kopiaste łyżki siekanej zielonej pietruszki.
1. Filety, o ile są zbyt słone, zalać na godzinę zimną wodą, po czym opłukać i osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem.
2. Posiekać drobno cebule i na durszlaku przelać wrzątkiem.
3. Ogórek i jabłko obrane ze skórki pokroić w drobną kostkę.
4. Na każdym filecie śledziowym ułożyć po trochu siekanej cebuli, jabłka i ogórka, połówkę ugotowanego na twardo jajka i zwinąć. Spiąć roladę wykałaczką.
5. Ułożyć rolady na półmisku, posypać po wierzchu groszkiem i polać majonezem wymieszanym z jogurtem. Posypać siekaną zieloną pietruszką.
Śledzie z Gdańska
8 marynowanych płatów śledziowych ze słoika, 2 średnie cebule, po pół łyżeczki do kawy zmielonych goździków i cynamonu, na czubek łyżeczki mielonego kminku, pół łyżeczki do kawy grubo mielonego pieprzu, łyżeczka przecieru pomidorowego, szklanka oleju z pestek winogron, 3 łyżki drobnych rodzynek.
1. Płaty wyjąć z zalewy, osuszyć kuchennym papierowym ręcznikiem i pokroić najpierw na pojedyncze filety, a następnie każdy filet w poprzek na połowę.
2. Posiekać cebulę.
3. Przyprawy wymieszać z miseczce z przecierem a następnie lejąc wąskim strumieniem olej ucierać na jednolita masę.
4. W szerokim słoju ułożyć warstwę siekanej cebuli, następnie wymieszane z rodzynkami śledzie, znów cebulę a po wierzchu polać sosem pomidorowo korzennym. Starannie zakręcić słoik i potrząsając nim energicznie doprowadzić do wymieszania się składników z sosem.
Tak przyrządzone śledzie powinny postać 2-3 dni w lodówce, aby przeniknęły się wszystkie smaki.
Do sosu można dodać pół łyżeczki cukru, aby słodki smak stał się dominujący.
Śledzie z fasolą
8 filetów śledziowych, 2 puszki konserwowej białej fasoli (najlepiej jak najdrobniejszej), średnia cebula lub 3 dymki, 3 duże, mięsiste pomidory, 2 ząbki czosnku, 4 łyżki octu winnego, 8 łyżek oleju z pestek winogron, sól, cukier i pieprz do smaku.
1. Fasolę odsączyć z zalewy, przepłukać zimną przegotowaną wodą i jeszcze raz na durszlaku odsączyć.
2. Czosnek przecisnąć przez praskę, dodać ocet winny, sól, pieprz i cukier, po czym wlewając powoli olej utrzeć sos. Zalać sosem fasolę i wstawić do lodówki z szczelnie zakrytym naczyniu.
3. Cebulę posiekać możliwie drobno, pomidory obrać ze skórki i także posiekać.
4. Śledzie umyć (jeśli są zbyt słone przez godzinę moczyć w zimnej wodzie), osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem, pokroić na dzwonka.
5. Wymieszać śledzie z fasolą, posiekaną cebulą i pomidorami.
Królewskie filety śledziowe
8 filetów śledziowych, 4 jajka ugotowane na twardo, 2 łyżki oliwy z oliwek, sok z połowy cytryny, 8 pasków marynowanej czerwonej papryki, 2 kopiaste łyżki siekanej zielonej pietruszki, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego, sól, pieprz i szczypta cukru.
1. Filety jeżeli są zbyt słone zalać na godzinę zimna wodą, następnie opłukać, osuszyć papierową kuchenną ściereczką. Skropić sokiem cytrynowym i oliwą, pozostawić na godzinę.
2. Jajka ugotowane na twardo podzielić na połówki, każdą zawinąć w śledziowy filet i spiąć wykałaczką.
3. Na półmisku ułożyć śledzie z jajkiem, każdy filet polać majonezem wymieszanym z jogurtem i doprawionym solą, cukrem i pieprzem, posypać siekaną zieloną pietruszką, przybrać paskami papryki.
Śledzie w sosie chrzanowym
8 filetów śledziowych, szklanka gęstej śmietany (22 proc. ), szklanka jogurtu naturalnego, 2 jaja na twardo, 3 łyżki majonezu, 3 łyżki chrzanu ze słoika, pół szklanki rodzynek, 4 łyżki posiekanej zielonej pietruszki, sól, cukier i pieprz do smaku, sok z połowy cytryny.
1. Filety jeśli są słone namoczyć na godzinę w zimnej wodzie, opłukać, osuszyć kuchennym papierowym ręcznikiem, pokroić na nieduże kawałki, ułożyć na półmisku.
2. Jajka posiekać, wymieszać śmietanę , jogurt, majonez, posiekane jaja na twardo zielona pietruszkę chrzan, doprawić do smaku solą, cukrem i pieprzem oraz sokiem z cytryny.
3. Sosem zalać poukładane na półmisku śledzie. Podawać po godzinie.
Śledzie w sosie majonezowo-śmietanowym
8 filetów śledziowych, 2 kiszone ogórki, pól szklanki majonezu, pół szklanki śmietany, 2 łyżki odsączonych z zalewy kaparów, 3 łyżki posiekanego szczypiorku, sól, pieprz, cukier oraz sok z cytryny do smaku.
1. Filety, jeśli są zbyt słone namoczyć w zimnej wodzie na godzinę, osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem.
2. Śmietanę wymieszać z majonezem, posiekanymi najdrobniej kiszonymi ogórkami, szczypiorkiem, kaparami, doprawić solą, pieprzem i cukrem.
3. Filety śledziowe smarować sosem śmietanowym, zwinąć w rulony i ułożyć na półmisku, zalać pozostałym sosem i odstawić na godzinę lub dłużej.
Śledzie korzenne
8 filetów śledziowych, duża cebula lub pęczek dymki, łyżeczka ziaren kolendry, 3 goździki, 3 ziarna ziela angielskiego, pól łyżeczki grubo mielonego pieprzu3/4 szklanki oleju (słonecznikowego lub z pestek winogron).
1. Filety, jeśli są za słone zalać na godzinę zimną wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić na kawałki.
2. Cebulę posiekać możliwie drobno.
3. Rozetrzeć w moździerzu kolendrę, goździki, ziele angielskie i pieprz.
4. W szerokim słoiku układać warstwę śledzi, posypywać przyprawą i cebulą, znów śledzie, znów cebulę i przyprawy, aż do wyczerpania się składników.
5. Zalać wszystko olejem i potrzasnąć, aby olej ? rozszedł ?się po wszystkich warstwach. Wstawić do lodówki na 3 dni.
INNY SMAK WIGILIJNEGO KARPIA
Tradycyjny wigilijny karp nie jest ulubioną rybą dla wielu z nas. A może nie przepadamy za smażonym karpiem, a przyrządzonego na inny sposób zjemy z przyjemnością i tradycji stanie się zadość.
Karp z pieczarkami
(6 porcji)
3 filety z karpia (łącznie ważące około 90 dag), 30-40 dag pieczarek, 2 cebule, 4 łyżki masła, sok z połowy cytryny, sól, pieprz, 3 łyżki posiekanej zielonej pietruszki
1. Filety z karpia umyć, osuszyć, podzielić na porcje, usunąć większe ości, na ile się to uda, pokropić sokiem cytrynowym, posypać solą i pieprzem. Wstawić (dobrze okryte) co najmniej na godzinę do lodówki.
2. W płytkim żaroodpornym naczyniu ułożyć najpierw warstwę karpia, na nim pokrojone w cienkie piórka cebule, na cebuli pokrojone w plasterki pieczarki. Lekko posolić po wierzchu. Polać po wierzchu stopionym masłem i zapiekać w temperaturze 180 st C około 40 minut.
3. Podając posypać potrawę posiekaną zieloną pietruszką.
Karp z porami i winem
(6 porcji)
90 dag filetów z karpia, 6 dużych porów, 3 łyżki masła, 3/4szklanki wytrawnego białego wina, 2 łyżki soku cytrynowego, 3 cienkie plasterki cytryny, sól, pół łyżeczki świeżo mielonego białego pieprzu.
1. Umyte i osuszone filety z karpia podzielić na porcje, usunąć większe ości, na ile się uda, posolić, posypać białym pieprzem i odstawić do lodówki na godzinę.
2. Poodcinać białe części porów, przeciąć na pół wzdłuż i oczyścić z piasku, który może być pomiędzy nimi. Pokroić pory w drobny makaronik.
3. Połowę masła stopić w garnuszku, wrzucić do niego pokrojone pory i dusić mniej więcej 5 minut. Posypać lekko pieprzem i solą.
4. Do podduszonych porów włożyć porcje karpia, poukładać na nich kawałeczki pozostałego masła, połówki plasterków cytryny i dusić pół godziny.
Karp na warzywach po staropolsku
(6-8 porcji)
90 dag filetów z karpia, 2 duże marchwie, duża pietruszka, grubo mielony pieprz, mały seler, por, cebula, iść laurowy, po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu, sól
Na sos: 2 łyżki masła, 2 łyżki mąki, szklanka rosołu warzywnego z kostki, sól, pieprz.
1. Filety umyć, osuszyć, podzielić na porcje, posypać solą i grubo mielonym pieprzem, odstawić na pół godziny.
2. Zetrzeć na tarce marchew, pietruszkę i seler, posiekać drobno cebulę i, pokroić w makaronik białą część pora.
3. Roztopić w szerokim rondlu masło, dodać rozdrobnione warzywa oraz listek laurowy, pieprz i ziele angielskie oraz pół szklanki wody i dusić 5-6minut.
4. Do podduszonych warzyw dodać kawałki ryby, i dalej dusić potrawę przez 15 minut.
5. Masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę, a kiedy spieni się i zbieleje wlać szklankę rosołu warzywnego i zagotować sos.
6. Kawałki ryby wyjąć na półmisek. Do warzyw dodać sos i jeszcze raz razem zagotować. Polać ułożona na półmisku rybę sosem z warzywami.
Karp w sosie śliwkowym
(6 porcji)
3 filety z karpia (łącznie ważące około 90 dag), 30 dag mrożonych śliwek, pół szklanki czerwonego wina lub miodu pitnego, 4 łyżki oliwy, łyżka mąki, sól, pieprz, łyżeczka korzennej przyprawy do pierników lub wymieszanych mielonych przypraw: goździków, imbiru i cynamonu, 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczka cukru jeżeli używa się miodu pitnego lub 3 jeśli użyjemy wytrawnego wina.
1. Filety umyć, osuszyć, podzielić na porcje i usunąć, na ile się uda, większe ości. Posypać solą i pieprzem, odstawić na pół godziny do lodówki.
2. Oprószyć kawałki ryby mąką i obsmażyć z obu stron na rozgrzanym oleju, po czym ułożyć w żaroodpornym naczyniu.
3. Przygotować sos: wypestkowane śliwki zmiksować z winem lub miodem pitnym, przyprawą do piernika lub mieszanką korzeni, do smaku cukrem i odrobiną soku cytrynowego.
4. Polać ryby sosem śliwkowym i wstawić do piekarnika o temperaturze 180 st na 10 minut
Uwaga: do sosu można dodać także 2-3 miękkie suszone śliwki i razem zmiksować. Smak sosu będzie wówczas bardziej ?głęboki?.
ODŚWIĘTNE MIĘSA
Indycza rolada z serem
Filet z indyka (wagi ok. 1 kg), 20 dag sera żółtego w plasterkach, 2 łyżki płatków migdałowych, łyżeczka suszonego tymianku, pół łyżeczki zmielonego białego pieprzu, sól, 2 łyżki oliwy z oliwek i łyżka masła, szklanka białego wina (lub rosołu drobiowego z kostki) . Jako dodatek: 4 niezbyt miękkie gruszki.
1. Umyty i osuszony filet rozbić na możliwie cienki płat mniej więcej prostokątnego kształtu, (uważać, aby nie przedziurawić mięsa).
2. Mięso rozłożyć na desce, posypać solą, pieprzem i tymiankiem. Plasterki sera pokroić w paski szerokości ok. 2 cm i poukładać wzdłuż płata mięsa. Posypać cały płat migdałowymi płatkami.
3. Zrolować mięso, związać białą bawełnianą nicią w taki sposób, aby zwinięte ciasno zachowało swój kształt.
4. Obsmażyć na rozgrzanym maśle z oliwą, przełożyć do brytfanny, podlać winem lub rosołem i pod przykryciem piec w piekarniku około 45 minut w temperaturze około 180 st C.
5. Gruszki obrać ze skórki, pokroić na połówki usuwając gniazda nasienne. Pod koniec pieczenia ułożyć je obok mięsa.
Wyjęte z piekarnika mięso pokroi cna plastry i obłożyć duszonymi gruszkami.
Podawać z borówkami do mięsa.
Indyk w wiśniach
Filet lub udziec indyka, wagi około 1 kg, pół opakowania mrożonych wiśni, 2 łyżki cukru, 10 dag słoniny, sól, pieprz, 2 łyżki masła, ewentualnie: 2 łyżki wódki i łyżka cukru
1. Mięso umyć, dokładnie wytrzeć, po czym natrzeć je wódką i łyżką cukru oraz posypać solą i pieprzem. Odstawić na kilka godzin.
2. Słoninę pokroić w jak najcieńsze plasterki. Ułożyć na mięsie i wstawić do nagrzanego do temperatury 180 st C piekarnika.
3. Kiedy tłuszcz ze słoniny się wytopi można ją zdjąć z mięsa, aby mogło się przyrumienić. Piec mięso, aż stanie się miękkie, od czasu do czasu polewając je stopionym masłem (1 łyżka) i wytworzonym sosem.
4. Wiśnie rozmrozić, poddusić z cukrem na łyżce masła. Włożyć do brytfanny z gotowym indykiem. Jeszcze raz razem zagrzać.
Podawać mięso pokrojone na plastry z dodatkiem wiśni.
Kurczak w miodowej polewie
Duży kurczak, pół kostki masła, 4 łyżki płynnego miodu, sok z połowy cytryny, łyżeczka startej gałki muszkatołowej, sól, świeżo mielony biały pieprz.
1. Kurczaka umyć, starannie osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym, skropić sokiem cytrynowym, posypać pieprzem i solą z zewnątrz i wewnątrz.
2. Zagotować miód z masłem i połową łyżeczki startej gałki muszkatołowej, posmarować ta mieszanka kurczaka zarówno wewnątrz jak z zewnątrz.
3. Wstawić kurczaka do nagrzanego do 180 st C piekarnika, polać z wierzchu pozostałą mieszanką miodu i masła. Piec półtorej godziny polewając wytwarzającym się sosem, a gdyby było go zbyt mało dolać kilka łyżek wody.
Upieczonego kurczaka podzielić na 6 części, podawać z surówką z marchwi z winegretem lub z zieloną sałatą.
Można na około pół godziny przed końcem pieczenia włożyć do piekarnika pokrojone na ćwiartki na wpół ugotowane ziemniaki w mundurkach, lekko skropione oliwą i posolone.
Kaczka w owocach
Kaczka, 20 dag suszonych śliwek bez pestek, kilogram winnych jabłek, 6-8 ząbków czosnku, 4 łyżki oleju z pestek winogron, sól, pieprz szklanka białego wina.
1. Kaczkę oczyścić, umyć i starannie osuszyć papierowym ręcznikiem kuchennym.
2. Czosnek przecisnąć przez praskę, wymieszać z olejem, dodać sól i pieprz. Mieszanką tą posmarować kaczkę wewnątrz i z zewnątrz.
3. Śliwki zalać gorącą wodą i po 2 minutach odsączyć.
4. Jabłka przeciąć na połówki i wydrążyć gniazda nasienne.
5. W brytfannie ułożyć kaczkę a wokół niej jabłka (skórką do góry) i śliwki, wlać wino i piec, aż kaczka będzie miękka. W czasie pieczenia polewać często wytworzonym sosem.
5. Upieczona kaczkę podzielić na 6 porcji, owoce jeśli pozostały w całości położyć obok, sos podać w sosjerce.
Pieczeń wołowa z bakaliami
1 kg kruchego mięsa wołowego (udźca), łyżka oliwy, 25 dag suszonych śliwek, 25 dag suszonych moreli, 25 dag suszonych gruszek, 3 średnie marchwie, 2 szklanki soku pomarańczowego kartonika, 3-4 łyżki gryczanego miodu, cytryna, sól, pieprz.
1. Suszone owoce umyć, zalać chłodną wodą i pozostawić co najmniej na godzinę, po czym odsączyć na durszlaku.
2. Mięso umyć, starannie osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem, obsmażyć na oliwie ze wszystkich stron. Posypać solą i pieprzem.
3. Włożyć mięso do brytfanny. Obłożyć namoczonymi uprzednio suszonymi owocami, plasterkami obranej marchewki i plasterkami cytryny.
4. Wymieszać sok pomarańczowy z płynnym miodem, wlać do brytfanny.
5. Piekarnik rozgrzać do 170 st C i piec w nim wołowinę około 3 godzin, najlepiej większość tego czasu pod przykryciem.
6. Podawać pieczeń pokrojona na plastry polaną sosem z owocami i warzywami.
Rostbef w miodzie
Kawałek rostbefu o wadze nieco ponad kilogram (najlepiej byłoby kupić rostbef z kością, (wtedy powinno być około 1,3 – 1,5 kg), 1/4 szklanki rumu, 3 łyżki oliwy z oliwek, łyżka masła, pół szklanki siekanych włoskich orzechów, łyżka płynnego miodu, sól, pieprz.
1. Mięso umyć, osuszyć papierowym kuchennym ręcznikiem, posypać solą i pieprzem, po czym posmarować starannie oliwą.
2. Nagrzać piekarnik do temperatury 250 st C, wstawić na 15 minut mięso, w tym czasie trzykrotnie pokropić mięso rumem.
3. Wymieszać orzechy z miodem i reszta rumu, posmarować tą mieszanka podpieczone mięso i zmniejszyć temperaturę do 200 st C i piec kolejne 15 minut.
Mięso powinno być jeszcze w środku lekko różowe, ale już nie krwiste. Można je podawać na gorąco Lu po ostudzeniu kroić w cienkie plasterki i podawać z pikantnym sosem np. chrzanowym.
ACH TE ŚWIĄTECZNE POKUSY
Prawdziwy piernik toruński dla eksperymentatorów
1 kg żytniej mąki, 1/2 kg miodu, pół łyżeczki sody oczyszczonej, jajko, mały kieliszek spirytusu, przyprawa do pierników, szklanka lekko przesiekanych orzechów włoskich i migdałów.
1. Miód rozgrzać z przyprawą do piernika.
2. Do maki dodać ciepły miód i wyrobić ciasto, dodać sodę rozpuszczoną w 3 łyżkach wody, jajo, spirytus i wyrabiać , aż powstanie gumiasta masa
3. Do wyrobionego ciasta dodać orzechy i migdały i jeszcze raz wyrobić.
4. Rozłożyć ciasto na blaszce wyłożonej papierem do wypieków na grubość ok. 3 cm.
5. Piec w piekarniku nagrzanym do 220 st C około godziny. Gdyby zbytnio się rumienił nakryć folią aluminiową.
Odłożyć ciasto zawinięte w ściereczkę i ew. arkusz folii do żywności co najmniej na 3 dni, aby skruszał, bo bezpośrednio po upieczeniu jest bardzo twardy i kruchości nabiera dopiero po tym czasie.
Pierniczki choinkowe Zuzi
30 dag miodu, 20 dag cukru, pół kostki masła, 2 torebki przyprawy do pierników, pół kg mąki, 2 łyżki kakao, mała torebka proszku do pieczenia, 1 jajko.
1. Miód, cukier, masło i przyprawę do piernika gotować w garnuszku aż powstanie jednorodna masa. Ostudzić.
2. Do ostudzonej masy dodać mąkę, 2 łyżki kakao, małą torebkę proszku do pieczenia i jajko. Starannie wyrobić ciasto. Gdyby było zbyt lepkie – można dodać nieco więcej mąki.
3. Ciasto rozwałkować na grubość 3-4 mm i wykrawać dowolne formy.
Można wkładać w nacięte w pierniczkach dziurki kawałki kolorowych landrynek: w czasie pieczenia powstaną z nich jakby kolorowe witraże.
Uwaga! dziurki , potrzebne do przełożenia nitek lub sznureczków do wieszania na choince, robić w ciepłych pierniczkach, bezpośrednio po upieczeniu. Pierniczki można zdobić kolorowymi cukrowymi pisakami lub bakaliami.
Tort miodowy
2 szklanki mąki, 3 jaja, łyżeczka proszku do pieczenia, pół kostki masła (12,5 dag), pojedynczy cukier waniliowy, spora szczypta soli, szklanka i ćwierć szklanki cukru, pół szklanki ciemnego kakao, na koniec łyżeczki sody, pół łyżeczki (lub cała jeśli ktoś lubi) cynamonu, łyżeczka proszku do pieczenia, szklanka mleka.
Na lukier: szklanka miodu, białko, szczypta soli.
Do posmarowania tortownicy: łyżka masła
1. Zmiksować na jednorodną masę: masło, cukier waniliowy, szczyptę soli, szklankę cukru i żółtka.
2. Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i sodą oraz kakao i cynamonem, wymieszać.
3. Do zmiksowanej masy maślanej dodać mleko i mąkę wymieszaną z innymi składnikami, starannie wymieszać.
4. Ubić z białek sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dodać do ciasta i wymieszać.
5. Przelać ciasto do wysmarowanej masłem tortownicy, piec w temperaturze 175 st. C Ostudzić.
6. Ubić białko ze szczyptą soli i miodem. Kiedy lukier lekko zgęstnieje polać nim ciasto i rozsmarować nożem.
Piernik marchewkowy
50 dag mąki, 3 szklanki utartej na drobnej tarce marchwi, 4 jaja, pół kostki masła, 2 łyżki gryczanego miodu, szklanka cukru, przyprawa do piernika, szklanka rozdrobnionych bakalii i 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Do wysmarowania formy: łyżka masła. Do wysypania formy łyzka tartej bułki.
1. Zmiksować jaja z masłem, dodać mąkę, proszek do pieczenia, miód, przyprawę korzenną, marchew, wymieszać, po czym dodać posypane 2 łyżkami mąki bakalie, jeszcze raz wymieszać ciasto.
2. Przelać ciasto do wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką foremki. Piec około godziny w temperaturze 180 st C.
Piernik z miodowym kremem
Na ciasto: 2 i ćwierć szklanki maki, 30 dag miodu, 6 jaj, szklanka cukru, pół torebki przyprawy do pierników, łyżeczka proszku do pieczenia i łyżeczka sody oczyszczonej.
Na krem: 2 kostki masła, 4 łyżki miodu, 3 jaja, 3 łyżki cukru, pół szklanki słodkiej śmietanki, półtorej szklanki mielonych orzechów.
Do przybrania ciasta: 20 połówek orzechów włoskich
Do wysmarowania blaszek: 2 łyżki masła.
1. Przygotować ciasto: utrzeć żółtka z cukrem. Zagotować miód z przyprawą do pierników. Do utartych żółtek dodawać stopniowo mąkę z proszkiem i sodą oraz miód z przyprawą, na koniec ubić piane z białek i ostrożnie dodać do ciasta.
2. W dwóch wysmarowanych masłem blaszkach o wymiarach, ok. 25×35 cm upiec
dwa jednakowe placki. Piec w temperaturze 170 st C około 20 minut.
3. Na krem: zagotować śmietankę z miodem. Utrzeć jaja z cukrem
4. Do utartych jaj wlewać gorący miód ze śmietanką i starannie utrzeć.
5. Utrzeć masło i po trochu dodawać do niego masę miodowo-jajeczną i mielone orzechy. wymieszać.
6. Kremem posmarować placek, (zostawić 3 łyżki kremu do przybrania wierzchu), nakryć drugim plackiem.
7. Pozostawionym kremem posmarować wierzch piernika, przybrać połówkami lub ćwiartkami orzechów. Pokroić po godzinie na porcje.
Bakaliowe rogaliki
Szklanka oliwy, szklanka wody, 1/2 kg mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, sok z całej cytryny.
Na nadzienie: 25 dag orzechów włoskich, 25 dag migdałów, łyżeczka cynamony i ćwierć łyżeczki zmielonych goździków, płynny miód.
Do posypania: cukier puder
1. Posiekać migdały i orzechy, dodać cynamon i goździki, wymieszać na gęstą masę z miodem.
2. Przygotować ciasto: do maki dodać oliwę i wodę oraz proszek do pieczenia i sok cytrynowy. Zagnieść dość twarde ciasto.
3. Odkrawać po kawałku ciasta, rozwałkowywać je na okrągły placek, dzielić promieniście na cząstki (takie jak tort) , na obrzeżu układać po porcji nadzienia i zwijać ciasto do środka nadając na koniec kształt rogalika.
4. Piec na wyłożonej papierem do wypieków blaszce w temperaturze 170 st. C Upieczone rogaliki posypać przez sitko cukrem pudrem.
Makaroniki orzechowe
25 dag włoskich orzechów, 5 łyżek cukru pudru, 2 białka
1. Wybrać 15 ładnych cząstek orzechów, pozostałe zmielić.
2. Do orzechów dodać cukier puder, wymieszać.
3. Białka ubić na sztywna pianę, dodać wymieszane z cukrem mielone orzechy, wymieszać.
4. Na rozłożonym na blaszce papierze do wypieków układać kuleczki wielkości orzecha, na każdej ułożyć kawałek całego orzecha.
5. Nagrzać piekarnik do temperatury 180 st C i piec na złocisto makaroniki około 20 minut.
Wigilijne ciastka cynamonowe
Półtorej szklanki mąki, 4 jaja, szklanka cukru, szklanka mleka, kostka masła, 2 łyżeczki mielonego cynamonu, szczypta zmielonych goździków, łyżeczka proszku do pieczenia.
1. Oddzielić białka od żółtek. Żółtka utrzeć z cukrem.
2. W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia oraz cynamonem i goździkami, dodać żółtka, rozpuszczone masło i mleko. Wymieszać.
3. Ubić sztywną pianę i dodać do ciasta i wyrabiać razem, aż ciasto stanie się gładkie.
4. Rozwałkować ciasto podsypując nieco mąki i wykrawać ciastka dowolnej formy, poukładać je na wyłożonej papierem do wypieków blaszce, posmarować białkiem i upiec w nagrzanym do 180 st C piekarniku w temperaturze 170-175 st C.
Komentarze
Witam,
W tym roku chciałam na Wigilię przyrządzić nie smażonego, lecz bardzo delikatnego, lekkiego gotowanego karpia z jarzynami. Czy mają może państwo jakiś sprawdzony przepis??
pozdrawiam
To przepis, ktory nam przekazała moja Babcia Eufrozyna. Ona to robiła najlepiej a my staramy się Jej dorównać. Jest stara polska receptura znana od ponad stu lat (a może i dłużej).
Karp na niebiesko
Karp, sól, cebula, ocet winny, chrzan, masło
Zostawiamy karpiom łuskę, a tylko obmywamy je dobrze i oczyszczamy z zewnątrz i wewnątrz, później krajemy na kawałki, a mniejsze ryby zostawiamy w całości. Gotujemy je w wodzie, soli, z cebulami albo bez nich. Później kładziemy karpia na półmisek, polewamy gorącym winnym octem i szczelnie na parę chwil przykrywamy. Roztopione masło i chrzan nadają się jako przyprawa do tej ryby.
Smacznej Wigilii i Wesołych Świąt!
Witam! Mam zamiar zrobić tort miodowy, ale umknęło Państwu, ile sody należy dodać. Można prosić o uzupełnienie?
Pozdrawiam Agnieszka
Witam ponownie,
Bardzo dziękuję za pomysł makowca z ciasta drożdżowo-kruchego (słyszałam w audycji z Panią Barbarą w radiu, na stronie nie moge znaleźć przepisu, na szczęście wtedy zapisałam). Już widzę że wyszedł świetnie, i łatwo się zawijał 🙂
Niestety nie mogę nigdzie znaleźć przepisów na zaproponowane sałatki… może wyszukiwarka nie działa wystarczająco dobrze, ale nie mogę ani w 2009 ani w 2008 ani w sałatkach….
pozdrawiam serdecznie!
Maria
Te sałatki są w rozdziale jarzyny i owoce.Prosze bardzo:Sałatka z kapusty z truskawkami
Połowa niedużej białej główki kapusty,6 – 8 truskawek.
Na sos:4 łyżki majonezu,2 łyżki jogurtu naturalnego, łyżka miodu, sól, pół łyżeczki przyprawy curry
1.Kapustę posiekać jak najdrobniej lub zetrzeć na szatkownicy(n .p. w malakserze).
2.Truskawki pokroić w grubsze plasterki.
3.Przygotować sos: wymieszać składniki sosu mieszając widelcem lub trzepaczką do piany.
4.Wymieszać kapustę z truskawkami, ułożyć w salaterce i polać sosem. Od razu podawać.
Kategoria: Jarzyny i owoce
Klucze: kapusta, surówka z kapusty, truskawki
Smacznego.
Do Agi M.
Jest w przepisie ilość sody: „na koniec łyżeczki”. Widocznie umknęło to Pani uwadze. To jest inaczej mówiąc szczypta sody.
Smacznego.
Dziękuję, szukałam przepisu na marchewkę z migdałami, bo spodobał mi się pomysł…,
pozdrawiam serdecznie!
Uf… wreszcie znalazłam 🙂 jeszcze raz serdecznie pozdrawiam (może udało by się stworzyć jakiś spis treści, znalazłam szukając: „poprzednie wpisy, poprzednie…, poprzednie…)
Dziękuję! Rzeczywiście – nie doczytałam. Pierniczki Zuzi – hit wykonaniu naszej trójki dzieci! Pozdrawiam i dobrych Świąt życzę! Agnieszka
Przygotowujemy reformę ułatwiającą podróżowanie po witrynie. Prosimy o chwilę cierpliwości. Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Dzien dobry. Jadąc samochodem słuchałem audycji o potrawach świątecznych. Spodobał mi sie pomysł rogalików nadziewanych kapustą z grzybami jako dodatku do barszczu. Niestety nie mogę znaleźć na Państwa stronie przepisu na ciasto. Będę wdzięczny za podpowiedź.
Miłego dnia i wszystkiego wesołego.
Proszę wpisać w górny prostokącik nazwę Najłatwiejsze ciasto na kulebiak – wyskoczy właściwy przepis. Jeśli ktos lubi nieco słodesze ciasto z ostrzejszym farszem, to może wykorzystac przepis na ciasto drożdżowe lub krucho-drożdżowe nie dodając tylko cukru waniliowego.
Smacznych sukcesów! Wesołych Świąt!
Ciasteczka wigilijne- jak można rozwałkować to ciasto, skoro ciasto po wymieszaniu składników przypomina zupę? Coś nie tak z proporcjami
Nam się udaje i nie jest zbyt rzadkie. Ale mleko wlewamy partiami, patrząc właśnie na gęstość. Można też, gdy surowiec na ciasto jest zbyt płynny, poprostu dosypać mąki. To są proporcje z przepisu sprzed stu lat. Wówczas nie trzymano się zbyt ściśle proporcji, tylko uzupełniano produkty podczas pracy. My nową modą staraliśmy się (jak widać ze złym skutkiem) uściślić. Proszę spróbować ponownie na Nowy Rok i nie bać się dodać maki lub nie wlać całego mleka. Smacznego.