Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu Gotuj się! - Polskie pasje kulinarne i kultura stołu

30.12.2019
poniedziałek

Zabytek

30 grudnia 2019, poniedziałek,

Nikogo z naszych blogowiczów nie trzeba przekonywać, że kuchnia i jedzenie to duży i ważny dział kultury. Uprawiane przez różne narody kuchnie to najlepszy wyróżnik, charakterystyczna cecha, wynikająca z lokalnego charakteru. Żadna kuchnia nie trwa i nie rozwija się w izolacji: kuchnia francuska wymieszała się z włoską, włoska nosi elementy wschodnie, kuchnia polska zawiera w sobie elementy kuchni wschodniego i zachodniego sąsiada, najeźdźców i osiadłych tu Żydów. Dopiero suma wszystkich elementów tworzy kuchnię, zjawisko, które nas zachwyca w różnych stronach świata.

Oczywiście to wchłonięcie obcych elementów bywa lepsze i gorsze, kuchnia niemiecka nie zdobyła wielkiej renomy mimo różnych pożyczek, a i angielska nie jest najwyżej ceniona w świecie, choć nie stoi wyłącznie na rodzimych produktach, dodatkach i recepturach.

Od kilkuset lat polskie gotowanie miało niezłe konotacje w świecie smakoszy. Ceniono dziczyznę przyrządzaną w doskonały sposób, słodkowodne ryby, podobno pyszności, puszyste, delikatne ciasta, konfitury i mnóstwo dań i produktów. Jakże często zdarza się, że na szyldzie restauracji z typowo polskim menu widnieje kotlet schabowy, którego jako żywo nie podawano jeszcze 150 lat temu albo ruskie pierogi, które owszem istniały, ale jako specyficzny wypiek.

Co nam zostało po polskiej kuchni ? Na pewno barszcz czerwony, liczne zupy, pieczenie, ale przegrywają one rywalizację z kotletem w watowatej bułce. Od czasu do czasu odzywają się głosy, nawołujące do rewitalizacji polskiej kuchni, przekonujące, że jej przepisów trzeba bronić niczym zabytkowych budowli czy obrazów. Cóż, ułatwiamy sobie życie zjadając dania za którymi wprawdzie nie stoi polska tradycja, ale za to łatwe, szybkie i pewnie tańsze. Kuchnia polska zawsze korzystała z doskonałych składników, nie może więc być supertania. Ale przecież warto ją reanimować i to w szlachetnej postaci.

Na tle ogólnopolskiej kuchni szczególnie wyróżniała się kuchnia warszawska. Od dwóch stuleci zasługi w świetnej jej prezentacji miały licznie działające tu restauracje. Powojenne czasy zniweczyły restauracyjną część kultury kulinarnej. I mamy to, co widać gołym okiem. Prędzej na warszawskich ulicach zobaczymy szyld japońskiej czy chińskiej restauracji niż dobrej prawdziwej polskiej. Mamy w powojennej historii restauracji takie trwałe zjawiska jak Fukier, Bristol czy Świętoszek. Wiemy, że jeśli zobaczymy tam w karcie danie z przymiotnikiem „polski”, zasmakujemy dobrze oddanego ducha tej potrawy. Nie są to jednak propozycje dla przeciętnego turysty. Powiem Wam jednak w tajemnicy, że powstaje pomysł na kuchnię warszawską na warszawskich ulicach i w warszawskich restauracjach. Może wtedy, kiedy ów renesans nastąpi, będziemy mogli posmakować zapomnianych niesłusznie, zaskakujących dań.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Wróciliśmy.
  Wrażeń wszelakich do wypęku.
  Święta po ichniemu. Indyk z nieprzeliczalną ilością dodatków. Pękamy od nadmiaru bardzo różnorodnych atrakcji. Było bajecznie!

  Czego i Wam, w nadchodzącym roku, życzę.

 2. Wszystkiego dobrego w nowym roku.

 3. dzień dobry … ☕

  dzień jest dłuższy od najkrótszego o 4 min ….

  wróciliśmy o jeden dzień później bo było super … u nas jedzenia do wypęku i bardzo smaczne … śniegu nasypało i towarzystwo jeździło na wszystkim co się dało … ja chodziłam i pływałam .. bez polityki i daleko od miasta a obok rodzinka … 🙂 …

  kotka zadbana przez syna zadowolona ..

  jak doczytam to może coś dopiszę … 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. zamiast kupić fajerwerki może ktoś pomoże … ⛵️⚠️Rejs MAM FOKA NA RAKA to urzeczywistnienie tradycji żeglarskich: braterstwa, wzajemnej pomocy, szybkiego reagowania na przeciwności losu. Pomóżcie sfinansować rejs najstarszym żaglowcem pod polską banderą dla osób dotkniętych chorobą onkologiczną …

  https://www.facebook.com/donate/440088143540797/

 6. został Wam majonez to może naleśniki do kawy się zrobią …

  https://blog1235aba.blogspot.com/2019/12/czekoladowe-nalesniki-na-majonezie.html

 7. no i jest nowy wpis …