Spróbuj wiejskiego smaku

Obiecałam w artykule do POLITYKI przepis na prażuchę, którą polecałam jako dodatek do wyśmienitego dania wielkopolskiego, jakim są gaty wielkopolskie.

Prażucha jest daniem tyleż smacznym, co prostym. Ja ją nazywam polentą po polsku i chyba przyznacie mi rację co do nazwy. A oto, jak się przygotowuje prażuchę:

Składniki: około 1 kg ziemniaków, 3 łyżki mąki pszennej, sól

Do okraszenia: kilka łyżek smalcu ze skwarkami (może być ze zrumienioną, drobno siekaną cebulą).

Obrane ziemniaki zalać wodą i gotować około 10 minut (od zawrzenia wody), po czym odcedzić, ale nie do końca, pozostawiając około 23 cm płynu na dnie garnka. Wsypać mąkę i jeszcze na 10 minut dogotowywać pod przykryciem. Ponownie odcedzić, uważając, aby nie usunąć mąki. Utłuc ziemniaki z zaparzoną mąką tłuczkiem do ziemniaków, posolić i dokładnie utrzeć. Masa powinna być elastyczna i ciągnąca. Teraz albo okrasić całość prażuchy wyłożoną na miskę, lub łyżką moczoną w smalcu nakładać foremne kluchy na półmisek, po czym polać pozostałym tłuszczem ze skwarkami .Niektórzy twierdzą, że prażucha najlepiej smakuje z kapuśniakiem, ale jako dodatek do dobrego dania mięsnego lub półmięsnego to według mnie istny rarytas z przeszłości.