Perły wśród wzgórz

W weekend byłam na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej. Piękne krajobrazy i budzące we mnie głęboki smutek ślady dawnej świetności. Wspaniałe budynki, niszczejące albo odremontowane byle jak. A wśród nich co jakiś czas perła – świetnie odremontowany budynek, który zapiera dech w piersiach.

Podobnie z bazą noclegową i restauracjami. Albo tanie i niedobre, albo bardzo luksusowe. Moim zdaniem tak już u nas jest poza największymi miastami. Trudno znaleźć restaurację, w której jest smacznie a niezbyt drogo. Piszę to, bo przemawia przeze mnie gorycz. W małym śląskim miasteczku nie znalazłam dobrej restauracji (a podobno była), udałam się do baru, który cieszył się popularnością, zamówiłam pierogi i padłam ich ofiarą.

Ale koniec tych narzekań. Coraz więcej jest w Polsce restauracji i są one coraz lepsze. Nie ma już znudzonych kelnerek, którym klient przeszkadzał w przerwie obiadowej. Obsługa jest coraz sprawniejsza, choć w większości miejsc nadal trudno nazwać ją profesjonalną.

W Polsce zawód kelnera rzadko jest wykonywany przez długi czas. Na południu Europy to profesja, najwyraźniej ceniona, pracuje się w niej przez wiele lat. Mężczyzna w średnim wieku obsługujący gości to widok zwyczajny. U nas kelnerowanie to metoda dorobienia, chałtura. Zajmują się tym studenci, a w czasie wakacji w miejscowościach turystycznych – wręcz uczniowie. Nawet jeśli taki kelner został przeszkolony, to jest to przeszkolenie dość powierzchowne.

W Stroniu Śląskim trafiliśmy do restauracji „Kaczka i wino”. To jedna z takich pereł, starannie odremontowana stara willa rodziny Loskych – założycieli pobliskiej huty szkła kryształowego. Obsługa bardzo młodociana i pełna entuzjazmu. Nie dość że byliśmy szybko obsłużeni, to jeszcze młoda kelnerka opowiedziała nam z zaangażowaniem o historii tego miejsca. Także o tym, że obecny właściciel kupił willę za względów sentymentalnych, bo… chodził do działającego tu kiedyś przedszkola. I że nazywa się Piotr Adamczewski. Co nas z powodów osobistych poruszyło. Nie staraliśmy się potwierdzać tej wiadomości. Dla nas jest prawdziwa.