Tłusty czwartek musi być rozpustny

Dziś tzw. tłusty czwartek, czyli dzień rozpusty. Objadamy się pączkami i potem żałujemy, że dopuściliśmy do tego faktu.

Mało kto jednak ma tyle silnej woli, by się powstrzymać przed łakomstwem. Dlatego też bez skrupułów co rok powtarzam przepis na pączki, bo uważam, że nie ma lepszych niż te smażone w domu.

Pączki gospodarskieOLYMPUS DIGITAL CAMERA4 szklanki mąki, 2 szklanki mleka, 4 dag drożdży, 7 łyżek masła (15 dag), pół szklanki cukru, 7 żółtek, 3 całe jaja, łyżeczka soli, kieliszek spirytusu, nieco startej na tarce, uprzednio sparzonej cytrynowej skórki
Do nadziewania pączków: słoiczek konfitur lub marmolady
Do smażenia: 50 dag smalcu
Do posypywania: 0,75 szklanki cukru-pudru

1. Szklankę mąki rozczynić z ciepłym mlekiem i drożdżami. Odstawić na godzinę, aby drożdże podrosły.
2. Ubić żółtka i całe jaja z cukrem, dodać cytrynową skórkę.
3. Wlać do podrośniętego ciasta ubite jajka i żółtka, dodać sól, rum lub spirytus i pozostałą mąkę, wyrobić ciasto. Odstawić na 30 minut, aby ciasto lekko wyrosło.
4. Rozpuścić masło i ciepłe wlać do ciasta i tak długo miesić, aż ciasto połączy się z masłem. Nakryć ciasto serwetką i odstawić, aby wyrosło.
5. Nabierać łyżką kęsy wyrośniętego ciasta rozmiarów mandarynki, umączoną dłonią formować placuszek i kłaść na środku łyżeczkę konfitury lub marmolady, starannie zlepiać, formując okrągły pączek, układać na posypanej mąką czystej ściereczce. Po około 30-45 minutach pączki są dostatecznie wyrośnięte i należy je smażyć.
6. Smalec rozgrzać. Warto wrzucić kawałek ciasta: jeśli smaży się, rumieniąc lekko, temperatura jest odpowiednia. Wkładać do tłuszczu po kilka pączków i smażyć na niezbyt gwałtownym ogniu, aby nie spaliły się z wierzchu, pozostając surowe wewnątrz. Zbyt powolne smażenie może spowodować, że nadmiernie nasiąkną tłuszczem. Z jednej strony smażyć pączki pod przykryciem, przewrócić przy pomocy długiego widelca na drugą stronę i smażyć już bez przykrycia. Jak zapewniają stare gospodynie, tylko wtedy pączek będzie miał piękną jasną obwódkę.
7. Usmażone pączki układać na kuchennej papierowej ściereczce, aby usunąć nadmiar tłuszczu. Posypywać przez sitko cukrem pudrem.

Z tej ilości składników powinno wyjść około 30 pączków. Oczywiście można podzielić proporcje, jeśli nie ma potrzeby przygotowywania takiej dużej liczby pączków.