Tam, gdzie ziemia jest czerwona

Dostałem książkę, którą wydał „Czas Wina”, czyli periodyk dla miłośników sfermentowanego soku z winogron, a napisało ją aż dwóch, i to wybitnych, autorów: Michał Bardel i Wojciech Gogoliński. Książka nosi prosty, ale dokładnie określający zawartość tytuł – „Wiedza o winie”.

Jest to podręcznik dla studentów enologii (a obaj autorzy prowadzą wykłady i kursy z tej dziedziny. Myślałem więc, że dzieło mnie szybko znudzi i niezbyt chętnie zabrałem się do jego wertowania. No i wciągnęło mnie jak wytłoczony sok z jagód przelewany do ze stalowych zbiorników do dębowych beczek.

Czytam książkę wolno, by jak najwięcej z niej zapamiętać (choć nie będę zdawał z enologii kolokwiów), bo to wiedza, którą powinien posiąść każdy prawdziwy miłośnik wina.Winnica RamosaRecenzję z książki Bardela i Gogolińskiego zamieszczę po zakończeniu lektury. Może to potrwać parę dni. Tymczasem zaś zamieszczam zdjęcia z portugalskiej winnicy, którą zwiedzałem przed dwoma czy trzema laty. Do dziś mam przed oczyma krajobraz prowincji Alentejo, w którym czerwień gleby ostro kontrastuje z zielenią winnic.Winiarz RamosO winach z tej okolicy już pisałem, więc tylko wspomnę, że ich producent Joao Portugal Ramos należy do czołówki winiarzy nie tylko w Portugalii, ale i w Europie.