Robię pizzę w złowrogim cieniu polityki międzynarodowej

Ten cień rzuca na moją kuchnię nie włoski placek, który podbił świat. Pizza bowiem jest produktem, który w bezkrwawej wojnie smaków zdobywa nowe kontynenty.

Mniejsze i większe lokale, w których można zjeść okrągły, płaski i chrupki chlebek przystrojony dowolnym farszem, funkcjonują w całej Europie, obu Amerykach, Australii, Afryce, Azji i nawet za kołem polarnym. I jeśli w tej wędrówce dopatrywać się elementów politycznych, to chyba jednak nie są one złowrogie. O co więc biega…?

Wielokrotnie pisałem, że jestem kucharzem-gadżeciarzem. Uwielbiam techniczne nowinki, które pojawiają się w sklepach ze sprzętem kulinarnym. Kupuję je i przywożę do domu z każdej podróży. Myszkuję też po sklepach warszawskich i wydaję pieniądze na – jakże często – całkiem niepotrzebne sprzęty. Często jednak nowe urządzenia zachwycają mnie swą prostotą i przydatnością.

Fot. Piotr Adamczewski

Fot. Piotr Adamczewski

Tak było i tym razem. W niedawno odwiedzonych Siedlcach zawadziłem o świetnie wyposażony sklep, z którego wyniosłem rewelacyjną tarkę do warzyw, cudowne foremki do pasztetów i – to zakup najważniejszy – dzbanek-wagę.

Ważenie mąki na różnego typu wypieki bywa kłopotliwe. Byle podmuch wywołany otwieranymi drzwiami wywiewa z talerzyka stojącego na wadze mączny pył, zmieniając proporcje, które winny być precyzyjnie odmierzane. Trudno też ważyć płyny. Dzbanek-waga likwiduje te kłopoty. Z głębokiego dzbanka mąka nie wyfrunie, a wagę płynów można odczytać łatwo na zewnętrznej skali.

Chciałem poznać producenta tego cacka. Na pudełku jest wprawdzie logo Hofman Elegance, ale to firma handlowa, a nie produkcyjna. Przeczytanie instrukcji obsługi też nie wyjaśniło sytuacji. Dopiero po ponownym obejrzeniu eleganckiego (zgodnie z nazwą handlowca) opakowania znalazłem ukryte w rożku pod kodem kreskowym jakże ważne literki: Made in PRC.

Mój cudowny sprzęt został więc wyprodukowany w Chinach. People’s Republic of China? I tak radość została zmącona myślą, że sprzęt ten mogli wyprodukować dręczeni przez reżim  więźniowie.

PS Powrócił Placek, znikają pomyłki. Dzięki.