Dobry obiad w parę minut

Wprawdzie lubię długo siedzieć w kuchni i komponować nowe przepisy, ale czasem bywam zmuszony do błyskawicznego działania. Na ogół wtedy, gdy na wsi pojawiają się niespodziewani goście.

Zwykle w lodówce czy spiżarni miewam produkty, które można przyrządzić w kilka minut i podać obiad lub kolację delikatną, smaczną, a czasem nawet wytworną. Nadają się np. świeże ryby – dorada, okoń morski czy pstrąg.

Każda z tych ryb jest bardzo smaczna i wymaga od kucharza niewielkiego wkładu pracy. Dorada lub okoń morski z dowolnym ziółkiem w brzuchu i niewielką ilością soli po spędzeniu 30-40 minut w piekarniku, podana z ryżem bądź podpieczonymi kartoflami, stanowi wyśmienite i wytworne danie.OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeszcze prostszą potrawą jest pstrąg z masłem pieczony na boczku. Wypatroszonego pstrąga należy nakroić w poprzek grzbietu i w powstałe zagłębienie włożyć grudę masła.

Ryba winna być po umyciu posolona i doprawiona odrobiną pieprzu. Dno brytfanny (mogą to być jednorazowe aluminiowe naczynia, których potem nie myje się, tylko wyrzuca) należy włożyć plastry wędzonego boczku lub bekonu. Na ten podkład kładzie się pstrągi i piecze się je w temperaturze 180 st. C przez 20 minut. Rezultat gwarantowany.OLYMPUS DIGITAL CAMERADelikatne (niektórzy twierdzą nawet, że mdłe) mięso pstrągów nabiera aromatu i smaku wędzonego mięsa, na którym leżały ryby. I w tym przypadku doskonałym dodatkiem jest ryż.

Całe przyjęcie można zrobić w trzydzieści minut.