Smak świata

Każda kuchnia regionalna ma swoje wyróżniki smakowe i aromatyczne. Uzyskuje je głównie dzięki podstawowym i najczęściej używanym przyprawom.

Warto je znać, by tym łatwiej już na pierwszy rzut oka (a raczej pociągnięciem nosem) je rozróżniać. Oto kilka podstawowych przypraw chińskich.

Anyż gwiazdkowaty
Przyprawa w kształcie małych gwiazdek, zbierana z rosnącego w Chinach iglastego drzewa. Używa się go do przyprawiania zup, gulaszu i innych gotowanych dań.

Olej sezamowy
Jasny ma lekko orzechowy smak, używany jest do gotowania i smażenia. Ciemny jest czarnobrązowy, ma intensywny zapach, używany tylko jako przyprawa.

Ostra musztarda
Bardzo ostra musztarda na winegrecie, używana jako dip.

Pasta chili
Ostra przyprawa, podawana na stół. Nadaje się do przyprawiania wielu różnych potraw.

Przyprawa pięć smaków
Mieszanka cynamonu, goździka, nasion kopru włoskiego, anyżku i pieprzu seczuańskiego. Często używana do marynat, przyprawiania zup, mięsa i smażonych potraw.

Sos hoisin
Gęsty, słodko-ostry sos z soi, używany do smażenia oraz jako dodatek do dań, podobnie jak ketchup.

Sos sojowy
Najważniejszy i najczęściej używany dodatek, popularny nie tylko w Chinach, lecz także w całej Azji. Słony sos ze sfermentowanych ziaren soi; jest go kilka rodzajów. Jasny sos sojowy jest rzadszy i bardziej słony. Ciemny – gęstszy i mniej słony. Chiński czarny sos sojowy i japoński sos tamari są bardzo ciemne i słodsze od pozostałych.

Jutro porozmawiamy o przyprawach francuskich. Informacje zaczerpnąłem z wydawnictwa Reader’s Digest.