Rozpasane Ostatki

To był całkiem udany karnawał. Trwał też odpowiednio długo. Ale wreszcie dobiegł końca i dziś ostatki. Mam nadzieję, że będą równie przyjemne jak te kilka minionych tygodni, podczas których bywaliśmy i w gościach, i na kolacjach w sympatycznych restauracjach. A i w naszym domu odbyło się kilka smacznych przyjęć.

Nasze ostatki staną pod znakiem dziczyzny. W ten sposób wyczerpiemy zapas kupiony od myśliwego z sąsiedniej wsi i przyczynimy się do zmniejszenia problemu, jaki stanowią dziki. Choć prawdę mówiąc nasi sąsiedzi-rolnicy specjalnie nie narzekają na szkody robione im w kukurydzy, tylko po prostu składają, gdzie należy, papiery i potem odbierają odszkodowania. A my, gdy po polowaniach (w których rzecz jasna nie uczestniczymy) kupujemy udźce i łopatki – zapełniając zamrażarkę.Dzik - East NewsA teraz jest okazja do przyrządzenia dziczego udźca. Leży on w wielkiej brytfannie i nabiera kruchości oraz ziołowego aromatu. Za parę godzin zaś trafi do piekarnika.

Udziec dzika szpikowany czosnkiem
Udziec dzika, główka czosnku, po szczypcie oregano, hyzopu i tymianku, 3 jagody jałowca, olej, sól, pieprz
Na marynatę: 250 ml czerwonego wytrawnego wina (licząc na 1 kg mięsa), 250 ml wody mineralnej niegazowanej, 3 łyżki octu winnego, 1 cebula, 1 marchew, 1 pietruszka, gałązka tymianku, 5 ziaren pieprzu, 2 goździki, liść laurowy

Marynowanie: przesmażyć warzywa pokrojone w plasterki na oliwie. Zalać winem i wodą. Dodać przyprawy. Zagotować i ostudzić. Zalać udziec, by był cały zakryty. Trzymać w chłodnym miejscu przez 3-4 doby, przewracając co 12 godzin.

1. Wytrybować z udźca kość. Oczyścić z błon i zalać marynatą. Po pierwszej dobie dodać oregano, hyzop, tymianek i jałowiec. Na godzinę przed pieczeniem posolić, natrzeć świeżo zmielonym pieprzem i olejem.
2. Udziec oczyścić z przypraw. Obrać główkę czosnku, ząbki przeciąć wzdłuż. Ostrym nożem wywiercić w mięsie głębokie otwory i umieścić w nich ząbki czosnku. Naszpikowany czosnkiem udziec piec w piekarniku w temperaturze 220°C (w zależności od wielkości od 1 do 2 godz.).