Dunaj – rzeka wielu smaków

To druga po Wołdze najdłuższa rzeka Europy. Płynie przez 2888 km, od źródeł wypływających w niemieckim Szwarcwaldzie do delty na pograniczu Rumunii i Ukrainy, by wreszcie wlać swoje wody do Morza Czarnego.

Źródło znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech, w górach Schwarzwaldu, 6 km na północny-zachód od centrum miejscowości Furtwangen im Schwarzwald, gdzie swój początek ma rzeka Breg. Można tam znaleźć kamień z przymocowaną metalową tablicą, informującą, że jest to źródło Dunaju.

Jest jednak i inna informacja o tej pięknej rzece. Za początek biegu Dunaju uważana jest miejscowość Donaueschingen, w której łączą się trzy rzeki: Breg, Brigach i właśnie Dunaj. Tu, w parku pałacowym, zbudowano kamienną fontannę, która symbolizuje początek Dunaju. Gdyby liczyć od tego miejsca, długość Dunaju skraca się o 43 km.

Dunaj przepływa przez 10 krajów europejskich: Niemcy, Austrię, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę (Chorwacja, Bułgaria, Mołdawia i Ukraina mają dostęp tylko do jednego brzegu. W delcie, która jest dawną zatoką wypełnioną osadami rzecznymi, Dunaj dzieli się na trzy główne ramiona: Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe.

Wędrówka z nurtem Dunaju jest nadzwyczaj atrakcyjna. I to pod wieloma względami: krajobrazowymi, klimatycznymi, zasobów roślinnych i fauny, a także – co dla nas, łasuchów, najważniejsze – zróżnicowania kulinarnego.

Zacznijmy więc naszą podróż od źródeł.

W szwarcwaldzkiej lokalnej kuchni, tak jak w większości górskich regionów, pojawiają się pstrągi podawane na wiele sposobów. Z biegiem rzeki pstrągi wypierane są przez maultaschen, czyli duże, prostokątne i nadziane mięsem mielonym ze szpinakiem ravioli.

Szynka szwarcwaldzka robiona z udźca wieprzowego jest wędzona na zimno, a charakterystyczny smak zawdzięcza dymowi uzyskanemu z szyszek i wiórek świerkowych. Czas jej dojrzewania wynosi 3-4 tygodnie.

Najsłynniejszym daniem tego regionu jest tort szwarcwaldzki z ciasta czekoladowego, bitej śmietany i wiśni.

Zanim Dunaj przekroczy granicę Niemiec i stanie się rzeką austriacką, w miarę subtelną kuchnię Badenii-Wirtembergii zastąpi solidna i – co tu ukrywać – ciężkawa kuchnia Bawarii.

Kuchnia ta charakteryzuje się silnym upodobaniem do potraw mięsnych i mącznych. Na stole królują przetwory z wieprzowiny, baraniny, wołowiny i drobiu. Sztandarowym daniem spożywanym do południa jest weiswurst, niezwykle delikatna biała kiełbaska, parzona i podawana na gorąco z dodatkiem słodkiej musztardy lub chrzanu i popijana pszenicznym piwem. Popularne są też: pieczeń wieprzowa ze skórą zwana krustebraten, rolada z boczku w sosie pieczeniowym czy zapiekany pasztet wątrobiany, wypiekany w tych samych formach, w których piecze się chleb.golonka bawarskaNajsłynniejszym tutejszym daniem jest jednak pieczona golonka, której porcje przekraczają na ogół możliwości i apetyty przyjezdnych, co niezmiennie dziwi Bawarczyków.
Tradycyjne dania podaje się najczęściej z dodatkiem knedli i kapusty.

Po takim posiłku trzeba odpocząć, zanim na falach Dunaju dopłyniemy do Wiednia.