Słoneczne kule leżące na polu

Wspominałem – i to zapewne parokrotnie – o mojej sympatii do wspaniałej jesiennej zupy dyniowej. Zazwyczaj przypominałem sobie o tym, wracając u schyłku lata i na początku jesieni z Włoch. W tym czasie bowiem pola Austrii, tuż przy granicy z Czechami, pełne były wielkich kul przywodzących na myśl słońce. To były dynie oczekujące na zebranie. Natychmiast uruchamiał się mój apetyt na austriacką zupę dyniową. Jadałem ją w Hotelu Veltlin w Poysdorfie, a potem powtarzałem według otrzymanego tam przepisu we własnej kuchni. To wyjątkowa pycha.
Zupa dyniowaFot. P. Adamczewski

 

Prawdę mówiąc pierwszy raz, zamawiając tę zupę, byłem lekko stremowany. W moim domu bowiem zupa dyniowa była gotowana zupełnie inaczej, na słodko, a nie na ostro, z kluseczkami lub zacierkami, i bardziej by pasowała na deser niż na początek obiadu. Jednak zapach dochodzący z sąsiednich stolików (a wszyscy goście Hotelu Veltlin o tej porze roku zajadali się tą zupą) był zupełnie inny i niezwykle zachęcający. Nigdy nie żałowałem tej decyzji. Zupa dyniowa w pikantnym wydaniu jest dla mnie symbolem rozpoczynającej się jesieni.

W tym roku wprawdzie nie byłem w okolicach Poysdorfu, ale kilka złocistych kul wyrosło w wielkich donicach stojących pod moją hydrofornią. Bałem się, że inny klimat zmieni smak zupy, ale – być może to wpływ niezwykle słonecznego tegorocznego lata – udało mi się odtworzyć aromat tak charakterystyczny dla austriackiego przysmaku.

Z czystym sumieniem więc mogę przepis polecać, życząc wszystkim smacznego!

Austriacka zupa dyniowa
1-1,5 kg dyni, 2 łyżki oleju z pestek winogron, 4 szklanki wywaru z włoszczyzny lub rosołu przygotowanego z kostki, szczypta ostrej papryki, szczypta mielonego imbiru, szczypta mielonego cynamonu, sól, 4 łyżki śmietany, 2 łyżeczki oleju z pestek dyni. Jako dodatek: grzanki z bułki, 4 łyżeczki podsmażonych pestek z dyni.

1. Dynię obrać z grubej skórki, usunąć pestki, pozostały miąższ pokroić w kostkę, wraz z 2 łyżkami oleju z pestek winogron umieścić w garnku, wlać 2-3 łyżki wody i pod przykryciem dusić na niewielkim ogniu, aż dynia się rozgotuje.
2. Lekko ostudzić dynię i zmiksować na gładki krem, dodać wywar lub rosół, zagotować, doprawiając solą, ostrą papryką, imbirem i cynamonem.
3. Do śmietany dodać odrobinę ciepłej zupy, starannie wymieszać, wlać do garnka i silnie zagrzać.
4. Zupę na talerzu posypać podsmażonymi na suchej patelni pestkami z dyni oraz podać osobno zrumienione także na suchej patelni grzanki z bułki.