Pruski dzik, włoskie wspomnienia

Dostałem przednią nogę sporego (ważył ponad 60 kg) dzika. Pochodził on spod Brodnicy, czyli z dawnych Prus. Dzik był przygotowywany (spędził 6 godzin w wędzarni w gorącym dymie) na wesele, ale uczestnicy zjedli jego tylną część, zostawiając przód lekko krwisty dostarczony tym, którzy na ucztę nie dotarli.

Ta przednia noga musiała więc wylądować jeszcze w brytfannie, zalana niedużą ilością czerwonego wina. Trafiła do piekarnika, gdzie przez pierwszą godzinę spędziła w temperaturze 180 st. C, a kolejną już tylko w 130 st. C. Potem kruche i pachnące lasem mięso trafiło na stół. Wystarczyło go na cztery bardzo obfite porcje. Dziczyźnie towarzyszyła kasza gryczana ze skwarkami usmażona w odrobinie bulionu. Do tego tylko sałata z naszego zielnika i czerwone wino z prowincji Rioja (2009 r).

Taki obiad podany tuż przed zmrokiem wzbudził wspomnienia z Umbrii, gdzie w okolicach Norcii, słynącej z czarnych trufli, dziczyzny i wędlin, jedliśmy właśnie pieczeń z dzika polewanego czerwonym winem. Prawdę mówiąc jeszcze bardziej niż dzik, który nie był dla nas nieznanym smakiem, zapadły nam w pamięć suszone wędliny.

Wspaniałe wędliny cieszą się wielką sławą nie tylko w Italii. A niemal wszystko zawdzięczają naturalnej karmie, którą jadają niemal po społu, bo świnie tu mogą swobodnie biegać po lesie i zapewne spotykają się z dzikimi kuzynami, gdy szukają żołędzi. Ludzie swoim wieprzkom dodają do tej leśnej diety kukurydzę i zboże.

Masarze z Norcii uchodzą za najlepszych w tej części Italii. Nazwa norcino ma podwójne znaczenie, oznacza bowiem zarówno mieszkańca miasta, jak i rzeźnika. Norcineria zaś to sklep z wyrobami mięsnymi, spośród których zapamiętałem mazzafegati – bardzo pikantne kiełbasy z wątroby wieprzowej, budelacci, czyli cieniutkie wędzone flaki smakowite zarówno w postaci surowej, jak i z grilla, capocollo – pachnący intensywnie czosnkiem karczek i wreszcie barbozzo – peklowany policzek wieprzowy.

Niestety w tym roku nie odwiedzimy żadnej norcinerii, bo będziemy tylko przelatywać nad piękną Umbrią.