Czy makaron ma płeć?

Mój laptop zestarzał się i odmówił posłuszeństwa. Musiałem go zamienić na nowy model. Przenosząc dokumenty ze starego dysku, odkryłem kilka nieużywanych dotąd tekstów. Jeden z nich – o makaronie – wydał mi się dość zabawny. To wywiadzik, którego udzieliłem dziennikarzowi jakiegoś pisma kulinarnego.

Spaghetti z seppią to moje ulubione danie. Fot. P. Adamczewski

Spaghetti z seppią to moje ulubione danie. Fot. P. Adamczewski

Zadeklarował się pan jako wielki sympatyk makaronu. Proszę wyjaśnić, skąd słabość do tego produktu?
Z powodu miłości do włoskiej kuchni. Tak wielkiej, że na stare lata wraz z żoną Barbarą postanowiliśmy nauczyć się języka włoskiego. Jego znajomość ułatwia nam podróżowanie po Italii, poznawanie jej kultury i oczywiście kuchni, która jest naszą wielką pasją. Ta w wydaniu włoskim zachwyca prostotą. Wystarczą trzy, cztery składniki, by danie uczynić wyjątkowym. Moim ulubionym jest zresztą to podstawowe – spaghetti aglio, olio, peperoncino.

Od dawna przygląda się Pan polskiej gastronomii. Czy makaron w naszej kuchni zmieniał się przez ostatnie lata?
Kuchnie determinują położenie geograficzne, historia, tradycja. W naszej makaron występował najczęściej jako dodatek do zup, najczęściej do rosołu – cieniutki, krojony nożem. Pojawienie się włoskich past część osób przyjęła z rozkoszą. Ja również do nich należę. Mam nawet specjalną drewnianą ramkę do ich produkcji przywiezioną z Włoch. Rozpięto w niej metalowe struny, przez które przeciskam przygotowany własnoręcznie placek ciasta. Ale z braku czasu i dla wygody najczęściej sięgam po gotowe włoskie makarony.

Wraca Pan do polskiego makaronu i z czym najchętniej go zestawia?
W naszym domu walczą dwie frakcje – pomidorowej z makaronem lub z ryżem, a na święta grzybowej z kluseczkami lub migdałowej. To jak z tą kuchnią falenicką i otwocką, każda wersja ma swoich sympatyków. Lubimy też mięsa, szczególnie pieczone, zestawiać z makaronami. Są doskonałym dodatkiem do drugich dań, świetnie przyjmują sosy na bazie śmietany.

Jaką rolę w polskiej kuchni odegrały makarony?
Dziś podstawą naszej kuchni jest ziemniak. Ale zanim się pojawił, czyli przed XVIII wiekiem, w polskiej gastronomii panoszyły się kluchy oraz kasze. Proste dania na bazie zbóż przez wieki były podstawą naszej diety.

Czy makaron ma płeć? Czy jest daniem męskim, damskim, a może dziecięcym?
Jest zdecydowanie daniem męskim, bo to mężczyzna (czasem) podejmuje decyzje przy stole.