Ten cynamon to ancymon

Cynamon najczęściej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, ale nie oznacza to, że należy go ignorować przez pozostałe miesiące. W stanie Kerala, w południowo-zachodnich Indiach, używa się go przez cały rok jako dodatek do sambali, curry, ryżu i mięsa.

Zdzieranie kory cynamonu na plantacji cejlońskiej    Fot.P.Adamczewski

Cynamon zawsze był wysoko ceniony, nie tylko jako przyprawa kuchenna – w starożytnym Egipcie używano go w procesie balsamowania zwłok, w antycznej Grecji ofiarowywano jako podarunek dla Apollina, a w Rzymie wrzucano do stosów pogrzebowych bogatych patrycjuszy. Pośrednicy w handlu cynamonem prawie do końca XIII wieku utrzymywali w tajemnicy jego pochodzenie. Snuli opowieści o olbrzymich ptakach, budujących gniazda na wierzchołkach drzew – zbieracze cynamonu mieli je wabić za pomocą dużych kawałków mięsa, a gdy po ich zjedzeniu ptaki wracały do gniazd, strącały z drzew pałeczki cynamonu. Historie te pozwalały pośrednikom na uzyskiwanie niebotycznych cen zbytu.

Na szczęście dzisiaj łatwiej zdobyć tę cudowną przyprawę. Gdy chcecie, aby zapas wystarczył wam na długo, zaopatrzcie się w cynamon w laskach. Jeśli na co dzień używacie cynamonu mielonego, kupujcie niewielką ilość, by zawsze korzystać ze świeżego.

Cynamon to w rzeczywistości kora drzewa, a nie owoc czy pestka, jak większość przypraw – no i smakuje jak drzewo, a w każdym razie tak, jak sobie wyobrażamy, że mogłoby smakować drzewo. Ma cudowny, głęboki aromat żyznej ziemi, który przypomina zarówno smak bulionu kokosowego i wrażenia z podróży na Wschód, jak i Boże Narodzenie spędzane w domu. Delikatny, lecz jakże wyjątkowy i niezwykle aromatyczny – cynamon zadowoli wszystkich lubiących zdecydowane smaki.

Cynamon to aromatyczne, cudowne dopełnienie mieszanek przypraw. Dodany do potraw duszonych czy curry sprawia, że ich smak jest jeszcze intensywniejszy. Cynamon mielony ma bardziej zdecydowany, jednoznaczny aromat i często używa się go jako przyprawy do pieczenia.

Coraz częściej w sprzedaży bywa cynamon mielony uzyskiwany z cynamonowca chińskiego , blisko spokrewnionego z właściwym cynamonowcem cejlońskim. Cynamonowiec chiński, w porównaniu z delikatnym kuzynem ze Sri Lanki, ma krzepę, ale brakuje mu wdzięku. Cynamon mielony nie zawsze jest dokładnie opisany na opakowaniu, aby więc uniknąć zbyt intensywnego smaku potrawy, lepiej kupować cynamon w laskach, które można pokruszyć – są one bowiem zazwyczaj korą tego właściwego drzewa. Trzeba więc uważać kupując tę przyprawę. Cynamon bowiem to ancymon lubiący płatać figle.

(Wyprawy po przyprawy).