Do kluch można mieć stosunek namiętny

To Arabowie przywieźli do Italii kluski. Gdy bowiem dotarli w IX wieku na Sycylię, makaronu skosztowali też i mieszkańcy wyspy. No i rozsmakowali się w tej potrawie. W dobie szybkiego rozwoju urbanistycznego, Włosi potrzebowali także więcej jedzenia. Łatwy do zrobienia makaron stał się rewolucyjnym rozwiązaniem. Szybko zaczęły powstawać wytwórnie trudniące się jego produkcją. Około 1000 roku ukazał się pierwszy udokumentowany przepis na makaron w książce pt: „De arte Coquinaria per vermicelli e macaroni siciliani” („Sztuka gotowania wermiszelu i sycylijskiego makaronu”) napisanej przez Martina Corno – mistrza kuchni na usługach potężnego Patriarchy Akwilei.

Z poszczególnych odnalezionych dokumentów wiadomo, że makaron był powszechnym pożywieniem, głównie najbiedniejszej ludności Włoch. Jeden z dokumentów z roku 1244, potwierdza istnienie działalności produkcyjnej suchego makaronu w okolicach Ligurii.

W Neapolu, jeszcze w XV wieku, ciasto było udeptywane przez ludzi. Ta bardzo żmudna i mało higieniczna robota nie bardzo podobała się królowi Ferdynandowi II Neapolitańskiemu, który kazał wymyślić inny sposób ugniatania ciasta. Zaradni uczeni wymyślili maszynę z brązu, zastępującą ludzkie nogi podczas ugniatania ciasta. Takich ciekawych i zabawnych anegdot makaronowych jest mnóstwo.

Chciałbym jednak trafić na historyjki mówiące o początkach makaronowej kuchni w Polsce. A mamy w naszej tradycji kluch wielki wybór. I to takich o jakich się ani Włochom, ani Arabom, ani Azjatom nawet nie śniło. Wystarczy porównać np. klasyczne spaghetti z polskimi kluskami dziadowskimi. No i które lepsze?

Fot. Piotr Adamczewski

Spaghetti ratunkowe

3/4 opakowania spaghetti, 2 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku, 2 szalotki, 6 suszonych pomidorów z oliwy, puszka sardynek z oliwie, 5 łyżek siekanej zielonej  pietruszki, sól morska

1.Podsmażyć na oliwie pokrojony cienko czosnek . Dodać szalotki posiekane jak najdrobniej, zeszklić. Dodać pokrojone w paski pomidory,  sardynki  wraz z oliwą, połowę posiekanej zielonej pietruszki, doprawić solą i pieprzem, podgrzewać 2 minuty.

2.Ugotować makaron al dente, wymieszać z sosem, posypać pozostałą pietruszką.

Fot. P. Adamczewski

Kluski dziadowskie

2 – 3 spore ziemniaki, 1/4 łyżeczki soli, 1 jajko, 1 – 2 łyżki mąki.

1. Obrane i opłukane ziemniaki zetrzeć na tarce.

2. Do startych ziemniaków wbić jajko, wsypać sól, dodać 1 lub 2 łyżki mąki. Wymieszać.

3. Zagotować 2 l wody z solą.

4. Umaczaną we wrzącej wodzie łyżką kłaść na wodę kluski nieco większe od kładzionych (sprawdzić na pierwszej, czy się nie rozpada w wodzie, jeśli tak – trzeba dosypać 1/2 łyżki mąki do masy i wymieszać). Ugotować.

Te proste w wykonaniu kluski można przyrządzać z niesmacznych na wiosnę ziemniaków. Stanowią one pewną odmianę w jadłospisie.

Prawdę mówiąc sam nie mogę się zdecydować. Mogę więc (przez jakiś czas naturalnie) jadać na zmianę.