Zamiast krowy – mlekomat!

Przed laty słynne było hasło: Nowoczesność w domu i zagrodzie. Dotyczyło ono wówczas oczywiście wsi i rolników, których – nie zawsze mądrze a często przy pomocy nacisków – zachęcano do wprowadzania nowych maszyn czy nasion i sadzonek w ich prywatnych, bądź co bądź, gospodarstwach. Różne tego były skutki. Czasem wręcz opłakane.
Ale hasło przetrwało zmiany ustrojowe i – najczęściej z ironicznym wydźwiękiem – używane jest do dziś choć głównie przez mieszczuchów. Takich jak my czyli emigrujących na wieś.
Ostatnio zauważyłem w Warszawie wielkie plakaty namawiające do kupna świeżego, niepasteryzowanego mleka w mleko matach. Uznałem to za kolejny przejaw realizacji starego hasła. Zajrzałem więc szybko do Internetu, w którym pod hasłem mlekomaty.org funkcjonuje witryna wyjaśniająca wszystko na ten temat i zachęcająca zarówno do kupowania mleka jak i otwierania kolejnych mlekomatów.
Fot. P. Adamczewski
Można w niej wyczytać wiele o zaletach świeżego mleka, sporo o krowach (zwłaszcza rasy jersey), o korzyściach płynących jak rzeka mleka. Jest też mapa mlekomatów. Powstały one bowiem w wielu miastach Polski. Najwięcej jednak (aż 12) w stolicy i we Wrocławiu, ale także w Poznaniu, Katowicach, Krakowie czy Olsztynie . W witrynie znajdują się także przepisy jak mleko przechowywać, by nie traciło swych zdrowotnych i smakowych walorów a także co można w domu z niego zrobić.
Jako że o produkcji domowego twarogu a nawet długo dojrzewającego sera już pisałem, to dziś podam przepis na domowy jogurt.
Jogurt domowy
1.Świeże mleko podgrzać do temperatury 85 – 90°C. Następnie odstawić i schłodzić  do temperatury 45 – 50°C.
2.W tym czasie przygotować jogurtową kulturę  (na 1 litr mleka zużyjemy około jednej dziesiątej z saszetki) lub korzystać z własnego jogurtu z poprzednich produkcji (2 łyżki na 1 litr mleka). Można też kupić jogurt z żywymi kulturami i dodać dwie łyżki na 1 litr mleka.
3.Kiedy temperatura mleka spadnie poniżej 50 stopni, wymieszać w nim przygotowaną kulturę i rozdzielić mleko do sterylnych słoików.
4.Napełnione słoiki dobrze zakręcone umieścić w ciepłym pomieszczeniu lub w inkubatorze do 50 °C albo jak za dawnych czasów pod kołdrą. Jeśli temperatura w inkubatorze nie spadła poniżej 40 °C jogurt jest gotowy w ciągu 3 – 4 godzin. Jogurt pod kołdrą dochodzi około 8 – 10 godzin.
5.Aby jogurt nabrał właściwej żelowej konsystencji trzeba go w tym czasie pozostawić w całkowitym spokoju. Jeśli produkt końcowy ma mieć gęstszą konsystencję można do ogrzanego mleka dodać suszone mleko (1 łyżka/1 litr mleka).
Gotowy jogurt, (gdy jest gęsty) można w lodówce przechowywać do 2 tygodni.