Świąteczny targ w Fortecy u Kręglickich

Wprawdzie to jeszcze tydzień do jarmarku ale chyba warto już wszystkich miłośników dni targowych w warszawskiej Fortecy o tym zawiadomić. W przeddzień zaś wystarczy tylko przypomnienie. Jestem pewien, że na tym targu spotkają się wszyscy blogowicze mieszkający w stolicy. Tak bywało i w ubiegłych latach. Targ w Fortecy jest traktowany jako wydarzenie towarzyskie. Bo nie tylko można tam zrobić dobre zakupy ale także podjeść przeróżnych smakołyków, wysłuchać nowinek kulinarnych i nie tylko, otrzeć się o osoby popularne ze świata artystycznego i naukowego, słowem poczuć się światowcem. A do przyjścia na jarmark Agnieszka Kręglicka zaprasza tak:
W Fortecy (22 grudnia, niedziela, od godziny 10.00 do 17.00) znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie na święta. Najlepszej jakości oleje tłoczone na zimno, miody, suszone grzyby, buraki, chrzan i kapustę kiszoną. Będą świeże, solone i wędzone ryby, surowe mięso i wędliny z ekocertyfikatem, ponadto kapłony, perliczki i bażanty.
Środowy (zwykły) jarmark w Fortecy   Fot. P. Adamczewski

Na świątecznym jarmarku, spotkacie też wszystkich rolników i producentów, którzy handlują w Fortecy w każdą targową środę. Będzie pachniał chleb na zakwasie, z pieca opalanego drewnem, rumieniły się jabłka z Ziemęcina, jak zwykle do kupienia będą też zagrodowe sery, soki z tłoczni Wiatrowy Sad i warzywa od samego Pana Ziółko.
W Sali Importerów natomiast sycylijskie pomarańcze, grecka oliwa, węgierska paprykowa kiełbasa i niemieckie muesli.
W Sali Piernikowej dzieci będą piekły pierniczki pod okiem opiekunki. A zgłodniałych nakarmi Trattoria Chianti, która  przygotuje świąteczne wersje ravioli. Targowe bistro podawać też będzie ragu z dzika, soczewicę z wędzoną papryką oraz grzane wino.
Dla kupujących Forteca przygotowała dwa parkingi, jeden tuż przy wejściu, drugi na ulicy Zakroczymskiej.
Wśród licznych przedświątecznych targów w Warszawie, nasz wyróżnia kilka produktów, z  których szczególnie się cieszymy. Będzie więc można kupić ryby i owoce morza z certyfikatem MSC http://www.msc.org/.
Marine Stewardship Council jest niezależną organizacją gwarantującą, że połowy przeprowadzono w zgodzie ze standardami zrównoważonego rybołówstwa, popieraną przez WWF i Greenpeace. Dostawcą tych produktów będzie firma Aja http://aja-seafood.pl/. Będziemy też oferować mięso i wędliny z ekologicznym certyfikatem z firmy Wasąg http://www.wasag.pl/.  To co jadły i jak były hodowane zwierzęta, przekłada się na jakość mięsa. Smakowite przyprawianie i uczciwe wędzenie to za mało. Ponadto dostępne będą świeże gęsi, indyki i kapłony z ekologicznej hodowli w folwarku Karpno  http://www.karpno.pl Te fantastyczne ptaszyska bywają najbardziej pożądane właśnie w święta.
Na koniec przypomnienie adresu: Forteca
Warszawa, ul. Zakroczymska 12 ( w Parku Traugutta, róg Sanguszki i Zakroczymskiej)