Rok akademicki już rozpoczęty

Uczestniczyłem w inauguracji nowego roku akademickiego w nowootwartej wyższej szkole kulinarnej. Powiem więcej, wygłaszałem nawet wykład inaugurujący jej działalność. Byłem wielce stremowany, bo co innego gawędzenie w radio czy telewizji o historii różnych produktów czy nowych smakach, a zupełnie czym innym jest prelekcja na temat przyszłości polskiej gastronomii wygłaszana do studentów.

Na szczęście ta chwila już za mną i chyba kompromitacji nie było. Rok nauki ruszył.

VMI Szkoła Kulinarna przyjęła pięćdziesięciu kilku studentów i będzie przez trzy lata kształcić ich jako przyszłych menadżerów restauracji, szefów części gastronomicznej hoteli, szefów kuchni a nawet dziennikarzy kulinarnych.

W zespole nauczającym są wybitni polscy szefowie kuchni m.in. Adam Chrząstowski, Paweł Oszczyk, Maciej Nowicki, Karol Okrasa, Artur Moroz. A także profesorowie uniwersyteccy: historycy kuchni (m.in. prof. Jarosław Dumanowski z Torunia), technolodzy żywienia i żywności, enolodzy (m.in. dr Dorota Lewandowska z Bordeaux) i inni. My zaś będziemy prowadzić zajęcia z historii kuchni polskiej, kuchni regionalnych i kuchni świata oraz historii smaku. W naszym programie są też wyprawy do muzeów i oglądanie dawnego malarstwa o tematyce kulinarnej.

Studenci oprócz zajęć teoretycznych będą mieć bardzo dużo zajęć praktycznych prowadzonych w profesjonalnych kuchniach działających restauracji oraz w kuchni budowanej na potrzeby uczelni, a także w wielu miejscach Polski i Europy, bo w programie są podróże do wytwórni produktów spożywczych i głośnych restauracji.

Sądząc z pierwszego spotkania ze studentami przyszła kadra naszych karmicieli zapowiada się nieźle. Są to ludzie inteligentni, ciekawi świata, kulturalni i pełni zapału oraz pomysłów na swoją (a przy okazji i naszą) przyszłość.

Mam nadzieję, że nie sprowadzimy ich na złą drogę a wprost przeciwnie podtrzymamy w przekonaniu, że do mądrych, utalentowanych i pracowitych świat należy.