Wyjątkowa księga szefów

Chodzi tym razem o książkę kulinarną napisana przez 16 szefów kuchni. Są oni w różnym wieku ale wszyscy są członkami Stowarzyszenia Szefów Kuchni. Wszyscy też mają wielki dorobek w dziedzinie popularyzowania dobrej kuchni, niektórzy prowadzą własne restauracje, większość z nich wydała też książki kulinarne. Są też dobrze znani polskim (i nie tylko) smakoszom, bo bardzo często można ich zobaczyć jak gotują na ekranie telewizyjnym, występując w różnych stacjach.

Nowa książka tego imponującego zespołu mistrzów gotowania zawiera aż 150 przepisów, które – jak twierdza autorzy – są do zrealizowania także przez gotujących amatorsko  czy prowadzących własne gospodarstwa domowe. Z pobieżnej lektury wynika, że jest to chyba możliwe. Wszystkie produkty bowiem są dostępne na polskim rynku a stopień trudności też jest do pokonania. Zwłaszcza przez tych, którzy w swojej kuchni spędzili choć trochę czasu.
„Księga” prezentuje współczesne trendy w polskiej kuchni – od podejścia tradycyjnego do nowoczesnych i bardzo modnych technik jak sous vide czy kuchnia molekularna (spieszę dodać, że sam nie jestem zwolennikiem tej ostatniej techniki). Wśród przepisów są więc takie dania jak grasica cielęca z borowikami i chałką, polędwiczka w kruszonce ziołowej czy pierogi z kaszanka okraszone cebulą i kawałkami dyni.
Książka jest też wspaniale zilustrowana przez świetnych fachowców – małżeństwo: Dorotę (stylizacja potraw) i Bogusława (fotografie) Białych, a wydawcą jest firma Gruner + Jahr Polska.
Na koniec wymienię głównych bohaterów księgi czyli autorów przepisów a są to (w kolejności ukazywania się): Jerzy Pasikowski, Robert Sowa, Waldemar Hołówka, Wiesław Bober, Marcin Budynek, Tomasz Jakubiak, Tomasz Deker, Teo Vafidis, Stefan Birek, Konrad Birek, Michał Górecki, Przemysław Klima, Krzysztof Kopciński, Jasiek Kuroń, Jarosław Walczyk i Artur Świerżewski.
Jest się na kim wzorować!