Pamiętajcie o Don Kichocie…

 …a Sancho Pansa sam się wszystkim przypomni. No bo przecież gdyby nie było tego rozkosznego, okrągłego, jakże mądrego głuptasa to bohaterski rycerz by nie przeżył nawet paru dni. Zmarłby z głodu i wycieńczenia. Można bowiem walczyć nawet z wiatrakami ale jeść trzeba. Najlepiej to wiemy właśnie my – smakosze!

Tak się dziwnie plecie, że w tym tygodniu cisną się do blogu same tematy kulturalne: a to Muzeum Secesji, a to dzieło o japońskich słodyczach, a dziś biografia wybitnego hiszpańskiego pisarza. Będą także gawędy i o innych książkach. We wszystkich jednak szukam pilnie pretekstu kulinarnego. I oczywiście znajduję.

„Żywoty Cervantesa Próba innej biografii” to książka, którą czytałem z równą przyjemnością jak „Don Kichota”. Rzecz się dzieje przecież w Hiszpanii w tym samym czasie, w którym rozgrywały się przygody Rycerza z La Manchy a życie Miguela Cervantesa było pełne tajemnic, nieoczekiwanych zwrotów akcji, sukcesów i upadków bohatera, miłosnych historii, pobytów w pałacach i więzieniach. Słowem najwybitniejszy pisarz hiszpański tamtej epoki mógł (i robił to) czerpać pełnymi garściami ze swego życiorysu tworząc postać bohatera zachwycającego czytelników przez 6 stuleci.

Jeśli o tajemnice idzie to wystarczy powiedzieć o wątpliwościach co do daty urodzenia pisarza a także jego pochodzenie: czy był szlachcicem czy też przechrzczonym Żydem. Co w tamtych latach na Półwyspie Iberyjskim miało znaczenie podobne do tegoż problemu w Europie centralnej w latach 30 i 40 XX wieku.

Autor „Próby innej biografii” Andreas Trapiello napisał dzieło fascynujące. I myślę, że udało mu się to dzięki temu, iż udatnie naśladował metodę pisarską swego bohatera. Ten zaś, ukrywając lub wręcz fałszując informacje o swym życiu, nadawał się jak mało kto na postać ze średniowiecznego kryminału.

Gazpacho

1/2 kg pomidorów,2 cebule, 3 ząbki czosnku, 1 surowy ogórek, 1 papryka zielona, 1 papryka czerwona, sól, pieprz, oliwa, grzanka z bułki

1.Obrane pomidory, ogórek i jedną cebulę zmiksować na płynną masę. Dodać czosnek utarty z solą. Dolać łyżkę oliwy i dosypać pieprzu do smaku. Jeśli masa zbyt gęsta dolać zimnej przegotowanej wody.

2.Wstawić do lodówki.

3.Obie papryki, drugą cebulę i grzankę pokroić bardzo drobno i wrzucić do gazpacho tuż przed podaniem. Podawać bardzo zimne.