Kaczka faszerowana kaczką czyli przygotowania do karnawału

To dość pracochłonne i skomplikowane danie ale warto się potrudzić, bo rezultat przechodzi wszelkie oczekiwania. Dobrze doprawiony farsz (trochę słodyczy dzięki rodzynkom, nieco pikanterii dzięki pieprzowi i alkoholowi, plus leciutki zapach majeranku)  powoduje, że kaczka pokrojona w subtelne plastry jest wabikiem dla oka – pięknie bowiem wygląda inkrustacja z migdałów i rodzynek, jak i dla nosa – bo pachnie niewykle apetycznie. Na koniec – nadzwyczajna to przyjemność dla języka i podniebienia. Kaczka w kaczce to niezwykły smakołyk. A podaje się ją na zimno pokrojoną w cienkie plasterki, z dodatkiem żurawiny do mięs, chrzanu lub śliwek czy gruszek w occie. Może więc stanowić doskonałą przekąskę jak i samodzielne zimne danie czekające na półmisku podczas karnawałowej nocy lub przyjęcia a la fourchette.
W naszym domu kaczka w kaczce jest częstym daniem. Była więc podawana i podczas minionych świąt. Dzięki temu mogę pokazać różne fazy produkcji. Radzę więc kupić kaczkę, rozmrozić i wykonać wg. tego przepisu. Zdążycie jeszcze na Sylwestra zadziwić gości.
Oto przepis i kilka zdjęć:

Duża kaczka, 5 wątróbek drobiowych, 20  dag zmielonej wieprzowiny, 4 łyżki tartej bułki, plasterek słoniny, garść rodzynek (lub suszonych śliwek), pokruszone migdały, ząbek czosnku, łyżka majeranku, kieliszek dobrego, mocnego alkoholu, najlepiej koniaku, 2 jajka, sól, pieprz, 3 łyżki oliwy.
Do polewania mięsa pól szklanki jakiegokolwiek wytrawnego wina.


1. Kaczkę sprawić i uzbroiwszy się w cierpliwość na kilkanaście minut zdjąć z niej skórę, pozostawiając trochę mięsa pod skórą. Zaczyna się tę pracę od przekrojenia grzbietu. Następnie podważając ostrym nożykiem, uważając, aby nie przerywać skóry zdejmować skórę z tuszki. Jeśli przekroi się skórę, można ją przed napełnieniem farszem zaszyć.
2. Zdjętą skórę posolić, odłożyć.
3. Kaczkę bez skóry obsmażyć na łyżce oliwy, podlać wodą i poddusić lub podpiec na tyle, aby po ostudzeniu łatwo było zdjąć pozostałe przy kości mięso.
4. W malakserze umieścić: mielone mięso, wątróbki, mięso z kaczki, dodać alkohol, majeranek i czosnek, sól oraz pieprz, 2 jajka, tartą bułkę i dobrze wyrobić całość dodając rodzynki (lub pokrojone śliwki) i migdały. Jeśli nie ma się malaksera należy wszystkie te składniki zmielić w maszynce do mięsa.
5. Skórę z kaczki zaszyć na dłuższym odcinku, pozostawiając jedynie otwór, przez który włożyć farsz. Ten otwór także zaszyć, posmarować napełnioną farszem kaczkę oliwą i wstawić do gorącego piekarnika (200 st C).
6. Piec 90 minut po zmniejszeniu temperatury do 180 st C, polewając mięso winem, potem zaś wytworzonym sosem.

Teraz tylko wystudzić, ostrożnie pokroić i ułozyć na ładnym półmisku.

Fot. P.Adamczewski

Smacznego!