Świąteczne smaki i smaczki regionalne

Usłyszałem coś ciekawego o nieznanej potrawie wigilijnej. Byłem w studio TVR (telewizja rolnicza) gdzie rozmawialiśmy o wigilii i kuchni świątecznej. Prowadząca audycję Joanna Jakubiuk chwaląc piernik naszej produkcji opowiedziała o podlaskim daniu (bo stamtąd pochodzi) wigilijnym: kisielu owsianym. Można go robić zarówno z mąki, ziarna jak i z płatków owsianych. Tak apetycznie promowała danie ze swojej rodzinnej wigilii, że postanowiliśmy je wypróbować.


Pomyślałem też, że można zaprezentować mało znane potrawy świąteczne i z innych regionów Polski. Wszystkie pewnie trafią dzięki Alicji do naszej wielkiej księgi przepisów. Wynalazłem więc w domowym archiwum przepis śląski, kaszubski i podhalański. A każdy może dorzucić coś jeszcze. W ten sposób nasz stół wigilijny i świąteczny mocno się wzbogaci.
Śląska moczka wigilijna
25 dag piernika, 4 szklanki przegotowanej zimnej wody, 2 łyżki mąki, łyżka masła, szczypta mielonej gałki muszkatołowej, 2 goździki, na koniec łyżeczki mielonego cynamonu, 4 szklanki nieco rozdrobnionych suszonych bakalii: fig, śliwek daktyli, moreli, gruszek, rodzynek, migdałów i orzechów włoskich, 1/2 cytryny, cukier do smaku.
1. Zrobić złotą zasmażkę z masła i mąki, dodać wraz z 4 szklankami przegoto-wanej wody do pokruszonego piernika.
2. Do rozmoczonego piernika dodać gałkę, goździki i cynamon oraz suszone bakalie. Gotować wszystko na małym ogniu i mieszając, w razie potrzeby dolać nieco wody aż otrzyma się smakowitą masę. Dodać sok cytrynowy i cukier do smaku. Pod koniec wkroić kilka kawałków cytrynowej skórki.

Podlaski kisiel owsiany
1 kg mąki owsianej, 2.5 l wody

1. Mąkę zaparzyć w 2 l wrzątku i odstawić w ciepłe miejsce, aby zakisiła się.
2. Po 12 godzinach dodać ok. 2 szklanki ciepłej przegotowanej wody, rozmieszać i przecedzić przez sito, mocno wygniatając. Łuski odrzucić, a płyn wlać do garnka i gotować, ciągle mieszając, ok. 20 – 30 min. Następnie zlać do miski i odstawić w zimne miejsce do stężenia.
       
3.Gęsty kisiel podaje się do gotowanych ziemniaków jako danie postne, natomiast jako wigilijne polewa się utartym i osłodzonym makiem.
Można też używać płatków owsianych zamiast mąki. Wówczas proporcje są takie: 30 dkg płatków owsianych, 0.5 l przegotowanej ciepłej wody, łyżka cukru, odrobina soli, 1 – 2 łyżeczki drożdży. Składniki wymieszać i zostawić na noc, na drugi dzień przetrzeć je przez sito i gotować, dodając trochę soli, cukru i kwasku cytrynowego.

Kaszubska zupa owocowa
1/2 kg suszonych jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwiń, moreli, 2/3 szklanki cukru,1/2 szklanki śmietany 18-proc.
Na kluski: 1/2 kg ziemniaków, 4 łyżki pszennej maki, 1 łyżka śmietany 18-proc., 1/2łyżeczki soli
1.Owoce posypać cukrem, zalać wodą i zagotować aż zmiękną.
2.Ziemniaki zetrzeć na tarce, wymieszać z mąką, śmietana, solą i wyrobić na gładkie ciasto.
3.Do wrzącej zupy kłaść łyżką małe kluseczki.
4.Podając zabielić zupę śmietaną.

Moskole
1 kg ugotowanych ziemniaków, 1 szklanka kefiru lub maślanki, 2 szklanki mąki pszennej, 1 płaska łyżka soli, 100 g masła, 4 ząbki czosnku, szczypta soli
1.Do ugotowanych i zmielonych ziemniaków dodać kefir lub maślankę, sól oraz tyle mąki, aby dało się zagnieść ciasto.
2.Ciasto rozwałkować na placek grubości 1 cm i wykrawać owalne placuszki czyli moskole. Delikatnie oprószyć je mąką i piec na brzegu gorącej blachy (na piecu) lub na suchej patelni.

I tyle na dziś. Reszta w waszych rękach.