Nie bądź skwaśniały, kwaś warzywa

Jesień to pora na kwaszenie różnych warzyw, grzybów i owoców. Potem w zimie przyjemnie jest sięgnąć po słoik własnoręcznie zakwaszonych smakołyków. Nie pamiętam jak dawno temu pisałem o sposobach kwaszenia ale nawet jeśli już tym zajmowaliśmy się, to pora roku sklania mnie do powtórki.

Na zdjęciu marynowane kurki z zieloną szyszką – wyrób gospodarstwa agroturystycznego pod Połczynem Zdrój

Fot. P. Adamczewski

Pieprz turecki (papryka). Wybrać zielone, mięsiste, duże owoce słodkiej papryki (pieprzu tureckiego, pieprzowca), starannie umyć i opłukać, odciąć podstawy owoców z szypułkami, wyjąć zawiązki nasion, odciąć ostre końce owoców tak, by powstał otwór, do ich wnętrza wkładać owoce jeden w drugi po kilka sztuk i układać w naczyniu. Przygotować solankę rozpuszczając 60 g soli kuchennej w 1 l wody. Pożądany jest dodatek 3 g kwasu cytrynowego na 1 l zalewy. do 2-3 kg oczyszczonego pieprzu zużywa się 1 litr zalewy. Paprykę zalać zimną lub lepiej gorącą zalewą, przykryć folią i umieścić w ciepłym pomieszczeniu. Po wystąpieniu wyraźnych oznak fermentacji (zmętnienie zalewy, piana na powierzchni, zmiana smaku na kwaśny) naczynia z papryką umieścić w chłodnym pomieszczeniu.
Marchew. Wybrać dobrze wyrośnięte korzenie intensywnie czerwonej marchwi, pozbawić naci i górnej mało słodkiej i często zazielenionej części korzeni, oczyścić, umyć i opłukać, drobno pokroić. Na 5 kg marchwi wziąć 300 do 350 g cebuli, 80 do 100 g soli kuchennej i 100 g cukru. Ponadto pożądany jest dodatek do 5 kg marchwi 4 do 6 g kwasu cytrynowego, który przed dodaniem należy zmieszać z cukrem. Cebulę oczyścić i drobno pokroić. Marchew, cebulę, sól i cukier (ewentualnie z kwasem cytrynowym) zmieszać razem, i mieszaniną napełniać naczynia. Napeł?nione naczynia przykryć folią i umieścić w ciepłym pomieszczeniu w celu wywołania fermentacji (kwaszenia). Następnie, nie czekając na zakończenie fermentacji, naczynia z marchwią umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Dalsze czynności jak przy ogórkach kwaszonych.
Boćwinę (liście buraka liściowego oraz całe młode rośliny buraka ćwikłowego) oczyszcza się z ziemi i zanieczyszczeń, starannie myje i płucze, kraje na drobne części i zalewa solanką – przygotowaną z 1 l wody i 50 g soli kuchennej. Pożądany jest dodatek 3 g kwasu cytrynowego na 1 l zalewy. Po wystąpieniu wyraźnych oznak fermentacji naczynie przenosi się do chłodnego pomieszczenia.
Fasolkę szparagową kwasi się całą lub krajaną. Strąki kraje się odrzucając części chore (z plamami chorobowymi). Strąki zdrowe można kwasić całe lub krajane. Do przygotowania zalewy rozpuszcza się 50 g soli kuchennej w 1 l wody, ponadto pożądany jest dodatek 3 g kwasu cytrynowego na 1 l zalewy. Całe lub pokrajane umyte strąki fasoli ułożone w naczyniu zalewa się zalewą i przykrywa folią. Po wystąpieniu wyraźnych oznak fermentacji (kwaszenia) naczynie przenosi się do chłodnego pomieszczenia.
Kalafiory są dekoracyjnym i bogatym w witaminę C warzywem. Należy je dzielić na części nie większe od śliwki węgierki, krótko przyciąć, opłukać i obgotować w ciągu 2 minut we wrzącej wodzie nieco osolonej, po czym schłodzić w zimnej wodzie. Kalafiory nie obgotowane będą ciemnieć (brązowieć) w czasie przechowywania. Przygotowuje się zalewę rozpuszczając 50 g soli kuchennej w 1 l wody, przy czym bardzo pożądany jest dodatek 3 g kwasu cytrynowego na 1 l zalewy. Ułożone w naczyniu kalafiory zalewa się solanką, przykrywa folią i umieszcza w ciepłym pomieszczeniu. Po wystąpieniu wyraźnych oznak fermentacji (zmętnienie zalewy, piana na powierzchni, kwaśny smak) kalafiory należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu.
Chyba więcej nie dacie rady. Nie bądźcie tacy skwaszeni.