Smaczna choć zdrowa jest śródziemnomorska dieta

Dość przewrotny jest ten tytuł ale świadczy on o tym, że przywiązuję więcej wagi do tego czy mam na talerzu coś smacznego, czy coś zdrowego. Zresztą mój organizm od dawna wie, że to co mi smakuje to musi być (dla mnie0 zdrowe. Dlatego też jestem wielbicielem i propagatorem diety śródziemnomorskiej – jest pyszna!
W listopadzie 2010 roku UNESCO wpisało dietę śródziemnomorską na Światową Listę Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości, uznając, że jest to styl życia przekazywany z pokolenia na pokolenie, przekaz, wiedza i umiejętności ustawicznie odtwarzane przez mieszkańców basenu  Morza Śródziemnego w relacji ze środowiskiem, historią i przyrodą. Ten rodzaj dziedzictwa jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości, z którego wypływa szacunek dla różnorodności kulturowej i ludzkiej kreatywności.
Dieta śródziemnomorska niewątpliwie jest filozofią życia, opartą na określonym sposobie odżywiania się, gotowania, dzielenia się jedzeniem, smakowania otaczającego nas świata, życia i komunikowania ze środowiskiem, tworzenia sztuki i kultury, historii i tradycji w powiązaniu z typowymi dla tej kuchni produktami oraz miejscem ich pochodzeniem. Stanowi niezwykłą spuściznę kulturalną wszystkich krajów leżących wokół  Morza Śródziemnego. Jej różnorodność i autentyczność przełożyły się na harmonijną i zdrową kombinację żywności, opartą na świeżych, sezonowych i lokalnych produktach.

Frito misto                               Fot. P.Adamczewski
A oto cechy charakterystyczne diety śródziemnomorskiej:
*obfitość produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, jak warzywa, jarzyny, rośliny strączkowe, ryż, makarony, pieczywo, świeże oraz suszone owoce;
*używanie oliwy jako podstawowego źródła tłuszczu;
*umiarkowane spożycie ryb, owoców morza, drobiu, produktów mlecznych (jogurt, sery) oraz jaj;
*umiarkowane spożycie czerwonego mięsa (świeżego mięsa, szynki serrano…)
*umiarkowane spożycie wina, głównie podczas posiłków
Dieta śródziemnomorska powstała ze zbliżenia geograficznego, historycznego, antropologicznego i kulturowego trzech kontynentów: Afryki, Azji i Europy. Tworzy ją ogromne kulturowe dziedzictwo, gromadzone przez tysiące lat i przekazywane nieprzerwanie z pokolenia na pokolenie.
Narody śródziemnomorskie wytworzyły własne, rozpoznawalne zwyczaje przenosząc na stół wyjątkowe i zróżnicowane kultury oraz krajobrazy. Ciąg tysiącletniej historii pozostawił oczywiste ślady, wśród których dieta śródziemnomorska jest prawdopodobnie jednym z najbardziej trwałych, ciągłych i aktualnych.
Na przestrzeni lat nastąpiła naturalna selekcja upraw, które najlepiej oparły się biegowi historii. Stworzyły słynną trójkę śródziemnomorską: zboża, oliwka i winorośl, z których pochodzą podstawowe wyroby spożywcze wraz z innymi zapewniające kulturze śródziemnomorskiej wiodącą rolę, autentyczność i odmienny charakter.
A nam czyli spadkobiercom dawnych pokoleń pozwala jeść i pić ze smakiem. I oczywiście czuć się zdrowo!