5, 10, 15 czyli obiad bez wysiłku

 

Są tacy kucharze (np. moja żona), którzy uwielbiają gotować, byle tylko czas przebywania w kuchni nie przekraczał kwadransa. Nie rozumiem tego zupełnie, bo godziny pośród garnków, patelni, przypraw i wszelkich niezbędnych produktów to dla mnie czas relaksu. Ale każdemu według gustu.
Ukazała się na rynku księgarskim książka wydawnictwa Readers Digest właśnie dla takich niecierpliwych kucharzy. Gruby tom zatytułowany „Gotujemy z 5 składników” z podtytułem „5 produktów, 10 minut przygotowań, 15 minut gotowania”. Dzieło jest pięknie zilustrowane i doskonale zredagowane. We wstępie wydawcy roztropnie stwierdzają: „Czasem jesteśmy tak zabiegani, że trudno nam znaleźć wolną chwilę na proste przyjemności, takie jak gotowanie i wspólne posiłki z bliskimi. Często ulegamy pokusie i kupujemy gotowe dania po drodze z pracy, gdyż jesteśmy zbyt zmęczeni lub po prostu nie mamy pomysłu, co ugotować.
Gotowanie nie musi jednak być przykrym obowiązkiem. Ta inspirująca książka pokazuje, w jaki sposób przyrządzić znakomite dania przy minimalnym nakładzie pracy. Dzięki magicznej zasadzie, według 5 składników, tylko 10 minut przygotowań oraz 15 minut gotowania, obiad znajdzie się na stole już po 30 minutach.
Będziesz zaskoczony, jak wiele wspaniałych posiłków można przygotować z wykorzystaniem tak niewielkiej ilości składników i bez większego wysiłku – od śniadań do zup, sałatek, przystawek, przekąsek, aż po pożywne dania główne i pyszne desery.
Nasi eksperci wykorzystali przepisy z wielkich kuchni świata, aby zaproponować znakomite, a jednocześnie szybkie i nowoczesne wersje klasycznych potraw, które można przyrządzić z rodziną i przyjaciółmi. Będą one wyśmienite, jeśli tylko użyjemy świeżych, prostych i łatwych do kupienia składników.
W tej książce znajdziemy również porady wybitnych kucharzy, którzy zdradzają swoje sekrety. Dowiemy się od nich, jak skrócić czas przygotowania posiłku, wykorzystać różne wersje przepisu lub nadać prostym daniom elegancki wygląd. (…)
Dzięki skróceniu listy zakupów oraz ograniczeniu kupowania gotowych dań zaoszczędzimy wiele czasu i pieniędzy. Znacząco zmniejszy się też ilość marnowanego przez nas jedzenia.”
W pierwszych rozdziałach zawarto szereg nowatorskich i mądrych porad dotyczących wyposażenia kuchni, robienia zapasów w lodówce i spiżarni, metod przechowywania produktów i gotowych dań a także podpowiedzi nowych technik kulinarnych i sztuczek znanych zawodowym kucharzom a ułatwiającym życie z patelnią w ręku.
W zasadniczej części księgi jest niemal 200 przepisów z różnych kuchni świata. A łączy je tytułowe 5 produktów i kwadrans gotowania. Ja na początek wziąłem „na warsztat” przepis prosty a przy tym oryginalny czyli „Kalmary z cytrynowym pieprzem”. Domownicy byli zachwyceni. Ja też – mimo, że tak krótko siedziałem w kuchni.