Książka jak róża

Jutro czyli w niedzielę, 22 kwietnia 2012, o godzinie 17:00 w 35 polskich miastach, jak również w Arucas (Gran Canaria) i Strassburgu odbędzie się wiosenny finał akcji „5 minut dla książki”, organizowany pod hasłem „Czytamy pod chmurką”. Miłośnicy literatury spotkają się w centralnych punktach miast i miejscowości, by zachęcać przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przeczytać fragment, ukazujący znaczenie książki w życiu społecznym.

– Warszawa i Pawonków, Gdańsk i Nasielsk, Łódź i Siemirowice, Katowice i Nowy Staw – wylicza miejsca lektury pod chmurką Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. – A ponadto Arucas (Gran Canaria), Białystok, Bydgoszcz, Elbląg, Gliwice, Gryfice, Iława, Kamienna Góra, Kielce, Kraśnik, Lublin, Łańcut, Łopoń, Nowy Dwór Gdański, Olsztyn, Pabianice, Piekary Śląskie, Poznań, Rumia, Rzeszów, Sokołów Podlaski, Strassburg, Szczecin, Toruń, Trzcianka, Wągrowiec i Wrocław. Ogromne zaangażowanie bibliotekarzy, księgarzy, a także dziesiątek czytelników z tych miast pozwoliło na zorganizowanie w nich finałów akcji.
– Mamy nadzieję, że uda nam się w pewien sposób zaprzeczyć statystyce – mówi Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com – Liczymy na to, że spore grupy ludzi zbierające się w mocno uczęszczanych punktach miast i czytające zwrócą uwagę przechodniów na fakt, że czytelnictwo jeszcze nie umarło. I nie zniknie zupełnie, dopóki ludzie po książkę będą sięgać.
Wydarzenie odbywa się w przeddzień Światowego Dnia Książki i ma stanowić jego zapowiedź oraz przypomnienie o nim.
– W krajach Europy Zachodniej zgodnie z tradycją 23 kwietnia panowie wręczali kobietom różę, a panie odwdzięczały się, ofiarowując im książkę – przypomina Grzegorz Raczek z portalu DuzeKa.pl – U nas tradycja ta na szerszą skalę nie zagościła. A szkoda. Wydaje się, że trochę zapomniano również o tym, by w tym roku z okazji Światowego Dnia Książki organizować na szerszą skalę wydarzenia kulturalne czy akcje promujące czytelnictwo. Przedsięwzięcie „5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką” ma tę lukę zapełnić. Jesteśmy przekonani, że po raz kolejny uda nam się nakłonić całą Polskę do czytania.


Wśród czytanych książek pod chmurką nie powinno zabraknąć i książek dotyczących stołu, kuchni i obyczajów towarzyskich  czyli lektury dla smakoszy.

Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/