Polska na talerzu

 
Pizza, kebab i dopiero w trzeciej kolejności tradycyjne dania kuchni polskiej  to potrawy najchętniej jadane przez Polaków poza domem. Z dużą rezerwą odnosimy się do kuchni egzotycznych  z Indii czy Tajlandii. Coraz więcej sympatyków natomiast zdobywają pizzerie.

 Ten gastronomiczny obraz Polski, wyłania się z badania „Polska na talerzu 2012”, które w marcu bieżącego roku przeprowadziło MAKRO Cash & Carry.

Co drugi Polak stołuje się poza domem średnio 33 razy w roku. Dwa lata temu czyli w 2010 roku restauracje i bary mieszkańcy naszego kraju odwiedzali 28 razy. Na jednorazowy posiłek w restauracji czy barze wydajemy zaledwie ok. 16 zł.
 – Poza domem najchętniej stołują się konsumenci do 30 roku życia, to oni też są skłonni wydać na posiłek poza domem najwięcej – twierdzi Ewelina Rzedkowska, menedżer ds. grupy klientów HoReCa w MAKRO. – Dla młodych osób posiłek poza domem to najczęściej okazja do spotkania się ze znajomym, osoby starsze traktują to przede wszystkim jako wygodę i oszczędność czasu.

Co drugi Polak jadający poza domem wybiera lokale proponujące tradycyjną kuchnię polską, 27% decyduje się na lokale z kuchnią włoską. Najchętniej wybierany typ lokalu to restauracje z obsługą kelnerską i pizzerie. I to właśnie pizza (na zdjęciu pizza marinara) dla prawie 60% Polaków jest daniem najczęściej jadanym poza domem. Drugie miejsce zajmują kebaby, które szczególną popularnością cieszą się w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Na trzecim miejscu znalazły się  dania kuchni polskiej: bigos, kotlet schabowy i kotlet mielony.

Krewetki różnej ostrości w restauracji hinduskiej

Kuchnia włoska i popularne kebaby od lat zyskują na popularności wśród Polaków. Z tego też powodu, co roku powstają nowe lokale serwujące tego typu kuchnię. W swoich kulinarnych upodobaniach Polacy to jednak tradycjonaliści – mówi wybitny kucharz, Grzegorz Kazubski, szef kuchni, MAKRO Centrum Horeca. 

Curry to danie zbyt egzotyczne dla większości naszych rodaków

O ile potrawy europejskie znamy i lubimy, jesteśmy cały czas nieufni wobec kuchni egzotycznych. 55% Polaków nigdy nie odwiedziło lokalu z potrawami z Indii, Meksyku czy Tajlandii. Póki co najchętniej stołujemy się w barach z kuchnią chińską i wietnamską. Jestem jednak przekonany, że uda nam się oswoić kuchnie z odległych regionów świata, na poziomie podobnym jak w zachodnich krajach Europy.

Kurczak ale jakże odmienny niż nasz tradycyjnie podawany drób

Raport „Polska na talerzu 2012” pokazuje, że w przypadku wyboru lokalu decydujące są dwa czynniki – ceny (55%) i lokalizacja punktu (46%). Na urozmaicone menu (34%) częściej wskazywały osoby z wyższym wykształceniem. Z kolei w przypadku osób starszych (grupa 50+) wzrasta znaczenie aspektów zdrowotnościowych posiłku (13%)
– Jestem zdania – stwierdza Grzegorz Kazubski – że restauracja czy bar nie powinna bronić się wyłącznie cenami, lokalizacją lub wystrojem, a przede wszystkim jednak jakością serwowanych potraw.

Curry raz jeszcze         Fot. Piotr Adamczewski

Badanie „Polska na Talerzu 2012” na zlecenie MAKRO Cash & Carry przeprowadził instytut badania opinii społecznej TNS OBOP, na próbie 1000 osób.