Tajemnica pewnej katalońskiej rodziny

Rodzina Bohigas, żyjąca w Katalonii od siedemnastu pokoleń, zajmowała się i zajmuje nadal winiarstwem. Dzieje tych wspaniałych winiarzy  (jak to w tym regionie bywało) obfitowały w burzliwe  przypadki. Nie brakowało w nich też tajemniczych wydarzeń a nawet nie rozwiązanych  zagadek.
Jedną z nich – uznawana potem przez rodzinę za najbardziej tajemnicze wydarzenie – była historia zaginionego wina. W 1937 roku (był to rok pełen krwi, brutalności i śmierci) Joan Vives Gibert, w obawie przed nadciągającymi oddziałami republikańskimi, zamurował w naprędce przygotowanej niszy w rozległych piwnicach 4,5 tys. butelek najprzedniejszej cavy. (Dla przypomnienia – cava to kataloński odpowiednik szampana, dziś cieszący się niezwykłym powodzenie i podbijający świat.) Wkrótce po ukryciu winnego skarbu Joan   został aresztowany i przez republikanów rozstrzelany. Po ustaniu walk potomkowie zapobiegliwego winiarza usiłowali odnaleźć właściwą piwnicę na pewno już dojrzałym winem, rozkuć mur i butelki wystawić na sprzedaż. Nic z tego. Wina nie odnaleziono.
Jordi Casanovas, potomek i dziedzic winnicy  Joana, nadal ma nadzieję, że trafi na ów skarb. Wszystkich zwiedzających  rozległe piwnice prosi o pomoc w poszukiwaniu winnego magazynu. Wśród poszukiwaczy był też Polak i to znany mi osobiście, a nawet zaprzyjaźniony –  znany aktor (były),  a obecnie  równie wybitny winiarz – Marek Kondrat. O swojej przygodzie w piwnicach rodziny  Bohigas mówi on tak:  – Penetrowałem te piwnice. Skarbu nie znalazłem, lecz dzięki temu odkryłem jedno z najlepszych win musujących – katalońską cavę. Cava gran reserva to wyrafinowana mieszanka białych szczepów. Wino po drugiej fermentacji dojrzewa minimum 30 miesięcy w butelkach, w stałej temperaturze14°C. Ma aromat owoców cytrusowych i bardzo elegancki smak z nutami skórki pomarańczy, jabłka, gruszki. Pić je można zawsze, ale w temperaturze 6 – 8°C.
I przywiózł ten skarb nad Wisłę. Dzięki temu i ja mogę cieszyć podniebienie bąbelkami legendarnej cavy. Takie wino można bez obawy podać nawet Trzem Królom!