Pasztet drobiowy

4 kurze udka, 2 – 3 uda indycze bez kości, kawałek kaczki, 1/2 kg tłustego boczku wieprzowego, 1/2 kg cielęciny z łopatki lub giczek, 1 kg drobiowej wątróbki (kurczęcej lub indyczej), 2 listki laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu, 2 cebule, 2 – 3 suszone grzyby, 2 czerstwe kajzerki, 5 jaj, 1/2 kostki masła; pieprz, sól, gałka muszkatołowa, majeranek do smaku, 2 łyżki oliwy i 2 łyżki tartej bułki do formy.

1. Udka, uda indycze, boczek i cielęcinę oraz mięso kaczki pokroić na kawałki wielkości pudełka zapałek.
2. Wraz z zielem, pieprzem, liściem laurowym, cebulami i suszonymi grzybami włożyć do garnka, zalać wodą, aby zakryła mięso i gotować około 4 godzin.
3. Pod koniec gotowania dodać do garnka kajzerki, aby dobrze nasiąkły sosem, wyjąć ziarna ziela angielskiego i pieprzu oraz liście laurowe.
4. Wątróbkę udusić w łyżce masła.
5. Miękkie mięso z kajzerkami i grzybkami oraz wątróbkę zmielić w maszynce do mięsa przynajmniej trzykrotnie lub dwukrotnie i raz jeszcze, po porcji, rozdrabniać w malakserze.
6. Dokładnie zmielone na pasztet mięso doprawić solą, pieprzem, majerankiem i świeżo tartą gałką muszkatołową. Dodać jaja i roztopione masło.
Bardzo istotne jest dokładne wyrobienie masy pasztetowej.
7. Wysmarować formy oliwą, wysypać tartą bułką i powkładać, uciskając, masę pasztetową. Wyrównać wierzch.
8. Zapiekać pasztet w temperaturze 180 st. C co najmniej godzinę, a jeśli użyjemy dużej formy nawet 1, 5 godziny. Można zapiekać pasztet w formach wstawionych w większe formy z sięgającą do połowy foremek wodą.
9. Odstawić pasztet w foremkach w chłodne miejsce do całkowitego zastygnięcia, najlepiej do następnego dnia. Kroić kiedy będzie zupełnie zimny.