Gęś z kaszą gryczaną po staropolsku

Gęś wagi do 4 kg, sól, pieprz, łyżka majeranku, cała marchew, 2 ząbki czosnku, sok z połowy cytryny
Do nadziania: 3 woreczki kaszy gryczanej, czyli 30 dag, spora garść suszonych grzybów, kostka rosołu warzywnego, sól, pieprz, jajko

1. W przeddzień gęś umyć oczyścić, posypać solą i pieprzem zarówno z wierzchu ja i w środku. Pokropić sokiem cytrynowym, posypać majerankiem i obłożyć pokrojoną w plasterki marchwią oraz także pokrojonym czosnkiem. Najlepiej marynować gęś w dużym naczyniu, brytfannie do pieczenia, z pokrywką.
2. Gęś pod przykryciem wstawić do lodówki.
3. Następnego dnia na godzinę zalać grzyby w garnuszku ciepłą wodą, po tym czasie dodać kostkę rosołu warzywnego i gotować grzyby do miękkości, ostudzić, posiekać.
4. Ugotować kaszę w woreczkach, osączyć, wymieszać z grzybami i wywarem od ich gotowania. Do wystudzonej kaszy dodać także jajko, przyprawić do smaku pieprzem i jeśli to potrzebne – solą.
5. Gęś napełnić farszem z kaszy, spiąć wykałaczkami otwór po szyi i brzuszek.
6. Nagrzać piekarnik 200 st. C i wstawić gęś bez przykrycia, kiedy się leciutko zrumieni przykryć brytfannę i piec przynajmniej 2-3 godziny.
7. Wytapiający się tłuszcz przelewać do garnuszka. Można z niego przygotować smarowidło do chleba, co jest przysmakiem wielu osób. Pozostawić tylko minimalną jego ilość w brytfannie, można dolać nieco wody, aby sos spod pieczystego stał się lżejszy.
8. Zupełnie miękką gęś bez przykrywki zrumienić, Na chwilę po wystawieniu z piekarnika pozostawić, aby odrobinę wystygła, pokroić i podawać.

Tak przyrządzona gęś nie wymaga już innego dodatku : wystarczy smakowity farsz z kaszy.
Jako doskonałe tradycyjne dopełnienie surówka z czerwonej kapusty lub kapusta czerwona na gorąco, ugotowana z dodatkiem borówki do mięsa.
Uwaga: gęś, zwłaszcza z tak bogatym farszem może wystarczy na 8 (przy bardzo dużych apetytach) do 10 osób.