Festiwal filmów kulinarnych i inne rozrywki

Po raz kolejny (już trzeci) stacja Kuchniaplus (dawniej Kuchnia TV) zorganizowała festiwal filmów kulinarnych, podczas którego zaprezentuje publiczności warszawskiej i poznańskiej wiele filmów o tematyce dotyczącej produkcji żywności oraz kuchni.

Podczas festiwalu ma miejsce szereg interesujących spotkań i dyskusji, w których uczestniczą twórcy filmów oraz słynni kucharze. Odbywają się też tzw. warsztaty, w tym bardzo atrakcyjne i cieszące się powodzeniem warsztaty dla dzieci. Te ostatnie imprezy organizowane są przez warszawskie convivium Slow Food.

Slowfoodowe warsztaty kulinarne dla dzieci to wydarzenie podczas którego działacze ruchu Slow Food wprowadzą dzieci w świat smaków, zapachów i kulinariów.

Będzie to okazja do  zabaw oraz wspólnego przyrządzania smacznych i zdrowych potraw. Wśród prowadzących warsztaty dziecięce są między innymi: Grzegorz Łapanowski, Piotr Petryka, Beata Lipov, Katarzyna Błażejewska a także my czyli Barbara i Piotr Adamczewscy.

W czasie gdy będziemy zajmować się dziećmi wprowadzając je w świat zapachów i smaków ich rodzice spotkają się z Agnieszką Kręglicką, restauratorką, aktywistką warszawskiego oddziału ruchu Slow Food, dziennikarką kulinarną.

Miejsce akcji kulinarnej będzie –  jak i w ubiegłym roku – SKWER – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, przy Krakowskim Przedmieściu 60A. Wszystkich chętnych do zabawy w kuchni zapraszamy. Muszą się jednak przygotować na to, że wstęp do Fabryki Trzciny kosztuje 12 zł. Płacą i dorośli, i dzieci.

A Festiwal zainagurowano w miniony czwartek, projekcją filmu angielskiego „Tost, historia chłopięcego głodu”, który nakręcono wg. autobiograficznej  książki Nigela Slatera – brytyjskiej kulinarnej gwiazdy . Po filmie zaś było spotkanie z jego bohaterem.