Festyny i kiermasze z białym ptakiem w herbie

Moje gęsi już są zamówione. Odbiorę je za kilka dni. Już się cieszę z okazji możliwości przygotowania kilku różnorodnych dań z gęsi białej owsianej wyhodowanej w Kołudzie Wielkiej. Aby i innym mieszkańcom (zwłaszcza północnej części) naszego pięknego kraju umożliwić podobne przyjemności zamieszczam komunikat o gęsich imprezach.

Ogromny sukces ubiegłorocznej akcji promującej kujawsko-pomorską gęsinę sprawił, że w tym roku postanowiliśmy poszerzyć formułę o nowe wydarzenia oraz ponownie zorganizować cykl festynów i kiermaszów w największych miastach regionu – Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku oraz w Rypinie w dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.

Podstawowym celem festynów jest przybliżenie mieszkańcom województwa, a za pośrednictwem relacji medialnych również mieszkańcom innych regionów Polski, idei odrodzenia tradycji obecności gęsiny na polskich stołach. Podczas trwania festynów uczestnicy imprezy będą mieli szansę zapoznać się z różnymi potrawami z gęsiny, spróbować ich za niewielką opłatą, a także zakupić inne produkty regionalne pochodzące z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Poza tym zorganizowane zostaną liczne konkursy dotyczące gęsiny oraz akcje edukacyjne, mające na celu podniesienie umiejętności kulinarnych mieszkańców regionu.

Nowością tegorocznej edycji będzie możliwość zakupu gęsiny i przetworów z gęsiny podczas trwania festynów oraz zamówienia gęsi przez telefon. Projekt ten pozwoli z jednej strony zaspokoić popyt na gęsinę, również podczas festynów, z drugiej zaś przyczynić się do skuteczniejszej promocji gęsiny jako regionalnego specjału. Gęsie tuszki już można zamawiać pod numerem 0 56 6812 222.

– Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowane zostaną otwarte festyny w największych miastach regionu: Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i Włocławku oraz dodatkowo w Rypinie – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. – Rypin pojawia się w tegorocznej edycji nie przypadkowo. To właśnie stamtąd pochodzi druga, obok kołudzkiej odmiana gęsi z naszego województwa – gęś rypińska. 

Festyny zorganizowane zostaną w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu Włocławku oraz w Rypinie – w dniu 11 listopada, co ma z kolei znaleźć przełożenie w wspólnym świętowaniu Narodowego Dnia Niepodległości w atmosferze pikniku rodzinnego. Imprezy zlokalizowane zostaną w centrach miejscowości, tak by mogło je odwiedzić jak największa liczba gości z naszego regionu i całej Polski. Festyny odbędą się w:
 Bydgoszczy – Wyspa Młyńska od 11.00 do 16.00;
 Toruniu – Nowy Rynek od 11.00 do 16.00;
 Włocławku – dziedziniec przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego od 11.00 do 16.00;
 Rypinie – skwer przy Rypińskim Centrum Promocji i Kultury od 11.00 do 16.00;
 Inowrocław – Mątwy, ul. Poznańska 345 od 15.00 do 18.00;
 Grudziądz – Cytadela od 12.00 do 15.00.

Pogodę też zamówił urząd marszałkowski więc pewnie będzie gwarantowana. A nawet jeśli nie, to i tak w zbożnym celu można trochę zmarnąć. A na rozgrzewkę będzie rosół z gęsich żołądków!