Krew, pot i wino

Film dokumentalny pod takim tytułem na pewno zainteresuje miłośników wina. Wszystko to zaś za sprawą głównego bohatera – Maynarda Jamesa Keenana, wokalisty zespołów Tool, Puscifer i A Perfect Circle, który w Arizonie założył winnicę i produkuje wino pod szyldem założonej przez siebie firmy Caduceus. Pisałem o tym filmie gdy relacjonowałem wydarzenia jesiennego festiwalu filmów kulinarnych zorganizowanych przez stację Kuchnia TV i Slow Food. Teraz film ten będzie emitowany w sobotę 6 listopada o godz. 22.00. Kto ma w swoim pakiecie telewizyjnym Kuchnię TV może ten bardzo interesujący obraz zobaczyć.

Główny bohater filmu Keenan wraz ze swoim wspólnikiem i specjalistą do spraw uprawy winorośli Erickiem Glomskim, założyli winnicę w Północnej Arizonie, gdzie panuje klimat gorący i suchy. Średnia temperatura powietrza latem przekracza 35°C, a maksymalnie może nawet dojść do 55°C… Nie są to sprzyjające warunki do uprawy winorośli. Upór  Keenana i Glomskiego dziwi wielu właścicieli winnic z innych stanów USA. Dlatego też twórcy dokumentu postanowili przyjrzeć się pracy bohaterów i sprawdzić, jakie przynosi efekty. Czy Północna Arizona daje możliwość prowadzenia stabilnej, samodzielnie funkcjonującej winnicy i czy może stać się w przyszłości drugim regionem winiarskim USA po Kalifornii?

Tłem do opowieści Keenana jest historia regionu i zachwycające zdjęcia przyrody. Jednak oprócz wina, uwaga widza skupia się na osobie samego Keenana, który jest postacią niezwykle intrygującą: z jednej strony tajemniczy i charyzmatyczny solista zespołów hardrockowych, z drugiej zaś zaangażowany właściciel winnicy, samodzielnie nadzorujący uprawę. Twórcom udało się przedstawić bohatera jako osobę pełną kontrastów: mądrą, kreatywną, pozornie tylko gotową do wybuchów wściekłości.

Działalność muzyczna Keenana, mimo, że w filmie wykorzystano utwory zespołu Puscifer, nie stanowi tematu dla twórców obrazu. Keenan dostrzega wiele podobieństw w tworzeniu muzyki i produkcji wina, uważa, że obydwa zajęcia dają możliwość wyrażania siebie jako artysty. Dodaje, że uprawa winorośli i produkcja wina dały mu możliwość rozwoju, że nie chce przez całe życie wykrzykiwać ze sceny piosenek.
W filmie nie brakuje ciekawych informacji dotyczących uprawy winorośli i samej produkcji wina, pojawiają się również recenzje Jamesa Sucklinga, znanego krytyka winiarskiego piszącego do prestiżowego magazynu Wine Spectator.

Powracającym motywem w filmie jest dość zabawny fingowany wywiad, którego Keenan udziela głupkowatym dziennikarzom, gospodarzom telewizyjnego talkshow „Focus on Interesting Things”. W ich rolę wcielili się aktorzy komediowi Tim Heidecker i Eric Wareheim, prywatnie przyjaciele Keenana. W filmie gościnnie wystąpiła również aktorka Milla Jovovich.