Każdy śpiewać może…

… o czym każdy wie. To tym bardziej gotować. Byle trochę poćwiczyć i znaleźć odpowiedniego mistrza. A w tej opinii podtrzymał mnie nie byle kto, bo Jamie Oliver. Ja bardzo lubię tego szaleńca bożego od czasu gdy zrewolucjonizował jedzenie w szkolnych stołówkach Wielkiej Brytanii. Teraz Jamie dostał nowej manii: postanowił nauczyć gotować wszystkich. Naprawdę wszystkich. W tym tez celu powołał własne Ministerstwo  Żywności i ulokował je w miasteczku Rawmarsh w Rotherham. Siedział tam rok i pracował ze wszystkimi chętnymi chcącymi poznać sztukę gotowania. I, jako niezwykły uparciuch, dokonał swego. Nawet przeciwnicy gotowania (własnoręcznego) i tacy, którzy twierdzili, że są beztalenciami, potrafią ugotować po parę dań. I sprawia im to przyjemność.

Uczniowie Olivera nie ograniczają się do własnego gotowania. Oni swą wiedzę przekazują innym. Każdy uczestnik nowej akcji Jamiego, która zatytułowana jest „Przekaż dalej” ma obowiązek nauczenia choćby jednego dania kogoś innego, nowego, nie widzianego dotąd w kuchni. Taki cyrograf podpisują wszyscy, których Oliver dopadnie osobiście, bądź za pośrednictwem książki, którą właśnie Wam polecam. Ja, swój egzemplarz, już podpisałem.

Książka zawiera mnóstwo przepisów, prostych a smacznych, z różnych kuchni świata, które łączy jedno: prostota.

Książka jest zadedykowana Marguerite Patten, która była związana z pierwszym Ministerstwem Żywności. A urząd ten powołano zaraz po wojnie, gdy Brytyjczycy byli wygłodzeni i zmarniali z powodu braku żywności i fatalnego sposobu odżywiania się. Pani Patten wysłała na prowincję setki swoich wolontariuszek i pracownic, które miały za zadanie doradzać współobywatelom jak najlepiej wykorzystać dostępne produkty, jak gotować by lepiej żyć. Podobno dokonania Marguerite Patten są nie do przecenienia. I w jej ślady właśnie zmierza nasz współczesny bohater kuchni.

Warto więc sięgnąć po jego książkę. Mam jej aż trzy egzemplarze. Jeden zostawię sobie, a dwa pozostałe wystawię jako nagrody quizowi. Warto więc przez dwie kolejne środy powalczyć o tę nagrodę.