Zgadnij co gotujemy?


Początek roku akademickiego więc i nasz kolejny rok quizowy rusza. Na otwarcie  sezonu nagrodą będzie nowa książka. „Tańce wokół stołu czyli polskie tradycje kulinarne” są dopiero od paru tygodni na księgarskim rynku. Z pierwszych głosów wynika, że książka podoba się i miłośnikom kuchni, i bibliofilom. Jest bowiem bardzo starannie i jednocześnie efektownie opracowana przez katowickie wydawnictwo Videograf II. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu i dzisiejszemu zwycięzcy. No to do roboty.

1.W XX wieku Polska była słodką potęgą, produkowała i sprzedawała olbrzymie ilości cukru. Gdzie i kiedy powstała pierwsza polska cukrownia oraz kto był jej właścicielem?

2.”Pierwsza potrawa – szczerość łaskawa” albo „Nie przebierać, gdy coć dadzą kiedy cię za stół posadzą” – to mądrości przytaczane w książce „Domy i dwory” Łukasza Gołębiowskiego wydanej w 1830. Na czym te porzekadła były wypisywane?

3.O tym chlebie istnieje nawet wierszyk publikowany w Przewodniku po Muzeum w Radzionkowie: „By u wozu przednie koło/ toczy się do dom wesoło/”.  Bochen tego chleba miał średnicę 76 cm, gruby na 24 cm a ważył 15 kg. A jak się nazywał ów gigant?

Podpowiedzi znajdują się oczywiście w blogu. Pisałem o tym czasem nawet po kilka razy. Trudno bowiem uniknąć powtórek gdy wpisów jest grubo ponad tysiąc. Proszę więc teraz sięgnąć do źródeł i przysłać odpowiedzi na adres: internet@polityka.com.pl   O przyznaniu nagrody rozstrzygnie czas i komisja w składzie jednoosobowym. Czyli jak zwykle!