Czas bankietów i przysmaków

 

Tak się złożyło, że w najbliższych dniach będę ganiał z bankietu na bankiet, z uroczystego otwarcia nowej restauracji na inaugurację Festiwalu Filmów Kulinarnych, z uroczystej kolacji na uroczystość przyznania tytułu „Kucharz  – Odkrycie Roku 2009”. Już martwię się o swoją kondycję a zwłaszcza wątrobę. A może wykażę się taką siłą woli, że nigdzie nie ulegnę pokusom? Wszystko natomiast opiszę starając się oddać zarówno smak dań, jak i atmosferę.

Pierwszą imprezą będzie otwarcie nowej restauracji w Hotelu Intercontinental przy ulicy Emilii Plater. Lokal nazwano więc „Platter by Karol Okrasa”. I wszystko jasne. Szefem jest Karol Okrasa, o którym tu wielokrotnie pisałem rokując mu wielką karierę. Myślę, że szefowanie restauracji w renomowanym hotelu to nie szczyt tej kariery lecz kolejny szczebel. Gościom nowej restauracji zazdroszczę, bo jadłem niejedno danie przyrządzane przez Karola (i niejedno razem z nim gotowałem) i wszystkie były doskonałe, choć często stosował zaskakujące zestawienia i produktów, i smaków. Okrasa to – moim zdaniem – kucharz natchniony.

Kolejną imprezą będzie otwarcie przeglądu filmów dokumentalnych po raz drugi zorganizowanego przez Kuchnię TV. Na inaugurację wybrano film pt. „Krew, pot i wino”  w reżyserii Christophera Pomerenke. Twórca tego filmu oraz producent Chris McDaniel będą gośćmi wieczoru.
W programie przeglądu organizowanego przez Kuchnię.tv  będą także smaczne niespodzianki dla widzów, warsztaty kulinarne dla dzieci i Smakowity Kiermasz.

Kuchnia.tv, organizator jedynego w Polsce przeglądu filmów dokumentalnych o tematyce kulinarnej, zaprosiła do udziału w wydarzeniu twórców filmów. Swoją obecność potwierdzili oprócz już wymienionych  także inni: autorka i zarazem główna bohaterka filmu „Rozgryźć Alaskę”  Ellen Frankenstein wraz ze swoją producentką Valerie Lapinski, oraz tytułowa postać „Historii Zażartego Pete’a” – Pete Czerwinski, wraz z reżyserem i producentem filmu Georgem Tsioutsioulasem. Spotkania z twórcami odbędą się bezpośrednio po projekcjach filmów.

Kuchnia.tv Food Film Fest to nie tylko uczta dla oka i ducha, ale również dla podniebienia. Widzowie zostaną poczęstowani przekąskami związanymi z tematyką filmów. „Filmy o jedzeniu zaostrzają apetyt i wzbudzają ciekawość nowych smaków. Dlatego, podobnie jak w zeszłym roku, chcemy dać naszym widzom możliwość skosztowania przekąsek, które staną się dopełnieniem filmów, które pokażemy” – mówi Małgorzata Seck, Dyrektor zarządzająca Kuchni.tv.

Imprezą towarzyszącą Kuchni.tv Food Film Fest będą organizowane przez partnera przeglądu, warszawskie convivium Slow Food, warsztaty kulinarne dla dzieci. Rozpoczną się one w sobotę o godzinie 13:00, zaraz po  projekcji filmu „Co masz na talerzu”, w SKWERZE – filii Fabryki Trzciny przy skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu. Warsztaty poprowadzą m.in. Agnieszka Kręglicka, Katia Roman-Trzaska oraz my czyli   Barbara i Piotr Adamczewscy.

Trzecia impreza o której wspomniałem to gala miesięcznika „Kuchnia” kreująca Kucharza Roku 2009. W artystycznej części wieczoru wystąpią Konrad Kucza i Gaba Kulka. Miejscem uroczystości jest znana stołeczna restauracja mieszcząca się nad Wisłą czyli Boathouse. Będzie zapewne też i smacznie i wesoło.