Tajemnice (a raczej tajemniczki) doświadczonego kucharza

I wcale nie myślę tu o sobie. To wiedza z licznych książek moich znajomych, a czasem nawet przyjaciół, znanych i wybitnych kucharz. Może się przydać wszystkim, którzy bywają w kuchni.

Oliwa z oliwek jest uważana za jeden z najlepszych tłuszczów spożywczych. Podobnie jak oleje: rzepakowy, z orzeszków ziemnych i awokado, są to tłuszcze które działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy, mają wpływ na obniżanie poziomu złego cholesterolu w organizmie, a podwyższanie dobrego.

Inne oleje roślinne np. słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, orzechowy są uznawane za przynoszące pożytek organizmowi jeśli są konsumowane w ograniczonej ilości. One także dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, omega-3 i omega-6, i przyczyniają się do obniżania poziomu złego cholesterolu w organizmie.

Tłuszcze nasycone znajdują się w smalcu, czerwonym mięsie, maśle, żółtym serze, śmietanie, tłustym mleku. Spożywanie ich przyczynia się do podwyższenia poziomu cholesterolu w organizmie. Zalecane jest sięganie po mięso jak najchudsze, odkrawanie zbędnego tłuszczu, ograniczanie zastosowania śmietany i masła.

Dziś mamy to ułatwione. Kto ma bowiem apetyt w upały?