Ile soku w soku?

Syrop malinowy z mineralną i sok pomarańczowy własnoręcznie wyciśnięty  Fot. P.Ad.

Takie pytanie zadaje swoim czytelnikom Aleksandra Czarnewicz-Kamińska  w miesięczniku „Moda na zdrowie”, który co jakiś czas tu cytuję, by go spopularyzować. Warto. A zwłaszcza dlatego, że nic nie kosztuje, bo jest rozdawany bezpłatnie w aptekach.
Wczoraj pisałem o wodzie. Więc dziś dobra pora na inne płyny.

„Soki owocowe wytwarza się z soków surowych lub zagęszczonych z ewentualnym dodatkiem środków słodzących lub innych dozwolonych substancji. Rodzina soków owocowych jest bardzo szeroka. Są wśród nich: klarowane, naturalnie mętne, przecierowe, jednoowocowe, dwuowocowe, wieloowocowe i witaminizowane.

Soki klarowane – w tych produktach naturalny sok został oczyszczony z włókien miąższu. Jest skierowany do konsumentów, którzy lubią czysty napój, bez kawałków owoców.

Sok naturalnie mętny – to sok naturalny, nie poddawany procesom filtracji. Obecne są w nim fragmenty ścian komórkowych i miąższu owoców, z których został otrzymany.

Sok przecierowy – otrzymuje się go metodą przecierania. Jest w nim najwięcej miąższu oraz elementów stałych: błon i ścian komórkowych owoców. Nie powinien być klarowany.

Sok jednoowocowy i wieloowocowy – nazwa zależy od ilości owoców użytych do produkcji.
Sok witaminizowany – czyli taki, do którego dodano syntetyczne witaminy. Producent uczynił to, albo w celu podniesienia wartości odżywczej ponad tę, która wynika z zawartości owoców, albo w celu uzupełnienia wartości odżywczej o witaminy utracone w procesie technologicznym. Nektary owocowe – uzyskiwane z przecieru ze zmielonego miąższu, bez oddzielania soku, rozcieńczonego wodą z dodatkiem środków słodzących oraz kwasów spożywczych i innych substancji chemicznych. Nektary owocowe nie powinny być barwione ani aromatyzowane. Nie utrwala się ich chemicznie.

Napoje owocowe – surowcem do ich produkcji jest zagęszczony sok owocowy, który rozcień?cza się wodą, dodaje substancje słodzące i kwas cytrynowy. Produkt jest pasteryzowany. Zawiera 30 proc. owoców.
Soki gazowane lub nasycane dwutlenkiem węgla – są bardziej orzeźwiające.

Soki jednodniowe – to nowy rodzaj soków. Ich nazwa pochodzi od czasu jaki mogą być przechowywane. Najczęściej są naturalnie mętne lub przecierowe. Trzeba je wypić w ciągu 24 – 48 godzin, gdyż nie są utrwalane.”

No to mamy w czym wybierać. Zwłaszcza, że lato ma być upalne.