Jak delektować się bąbelkami

Jeszcze raz o szampanie. I to mimo, że od poprzedniego tekstu minęło tak mało czasu. Ale wówczas nie zdołałem powiedzieć wszystkiego, co warto wiedzieć o tym ekscytującym winie. To nie ja sam wymyśliłem poniższe rady i stwierdzenia. Korzystam z dorobku znawców czyli wybitnych autorów kulinarnych oraz francuskich winiarzy.

Szampan jest wspaniałym aperitifem, pod warunkiem że jest musujący, świeży i wytrawny, co odnosi się do grupy brut bez rocznika i do młodych blanc de blanc. Te ostatnie znakomicie pasują do ostryg i innych owoców morza. Do kawioru i krabów należy wziąć raczej nieco mocniejszy brut. Dla wielu potraw rybnych brut lub blanc de blanc jest idealnym towarzyszem. Jeśli wszelako smak, konsystencja i sosy potraw są bardziej wyraziste, wówczas również szampan musi posiadać więcej struktury i złożoności. Zaleca się w takim przypadku wina rocznikowe lub rose. Rzadkie prestiżowe cuve’e wymagają takich samych starannie dobranych potraw. Także do sera można podawać mocniejsze wytrawne szampany, natomiast do – w miarę możliwości niezbyt słodkich – deserów zaleca się kategorie sec oraz demi-sec.

 

Gdy wybraliśmy już w końcu odpowiedni szampan, należy go także optymalnie podawać. Najlepszą temperaturą jest 6 – 9°C, zaś wino powinno być chłodzone łagodnie. W tym celu najlepiej włożyć je do wiaderka z wodą i kostkami lodu, w którym – po otwarciu – trzymana będzie również butelka. Nie należy nigdy podawać szampana w płaskich kieliszkach, ponieważ traci w nich aromat i wietrzeje. Szampana podajemy w jasnych, wysokich kieliszkach kryształowych o kształcie tulipana na wystarczająco długiej nóżce, aby ciepłota ciała nie była przenoszona przez rękę na kieliszek, co negatywnie wpływa na temperaturę tego szlachetnego trunku.

 

 

Macie gości? Ja właśnie na nich czekam a butelka chłodzi się zgodnie z zaleceniami. Mam też wysokie wysmukłe kieliszki na dłuuugich nóżkach. Powitanie gości kieliszkiem bardzo chłodnego szampana zapowiada dobry i atrakcyjny początek wieczoru. A więc dobry wieczór Państwu!