Gęsi ocaliły Rzym – pora na Polskę!

Jestem członkiem Convivium Varsavia Slow Food o czym już tu pisałem. Mam  pewne zobowiązania wobec inicjatyw tej organizacji. Przytoczę więc, bo warto o tym wiedzieć, komunikat o atrakcyjnym święcie. I ważnym dla smakoszy:
Tradycje hodowli i kulinarnej obecności gęsi na polskich stołach sięgają XVII wieku. W XIX wieku na warszawskiej giełdzie towarowej sprzedawano rocznie ponad 3,5 miliona żywych gęsi, które później gęsiego wędrowały głównie do Prus. Do dziś Polska jest największym producentem gęsi w Europie. Eksport gęsiny na rynek niemiecki sięga około 18 – 20 tysięcy ton rocznie, a polska gęś uchodzi tam za rarytas. W Polsce jednak spożywa się zaledwie około 700 ton gęsiny rocznie. Generalnie Polacy w ogóle odeszli od gospodarskich hodowli i jedzenia gęsiny, która posiada niezrównane walory smakowe i zdrowotne.
Amerykanie mają swojego indyka na Dzień Dziękczynienia – niech Polacy powrócą do chlubnej tradycji spożywania polskiej gęsi w dzień św. Marcina, w Narodowe Święto Niepodległości.

 

Fot.PAP Tomasz Wojtasik

Slow Food Polska, Instytut Zootechniki PZB?ZD Kołuda Wielka oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizują w całym kraju akcję promocyjną pod hasłem: „GĘSINA NA ŚW. MARCINA”. W sposób szczególny w dniu 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, chcemy w najlepszych polskich restauracjach w całej Polsce przypomnieć i promować najlepsze polskie tradycje hodowlane i kulinarne. Należy do nich bez wątpienia słynna na całą Europę polska gęś owsiana. Do akcji „Gęsina na św. Marcina” zostało zaproszonych  20 najlepszych polskich restauracji.
Celem święta jest: przywracanie ginącej tradycji spożywania mięsa gęsiego w okresie św. Marcina;
promocja polskiej gęsi owsianej o wyjątkowej jakości mięsa, posiadającej znakomite walory smakowe i zdrowotne; promocja najlepszych restauracji w Polsce i ich szefów kuchni; popularyzacja przepisów na gęsinę.

Organizatorzy zapewniają: promocję lokali biorących udział w święcie; organizację festynów promujących Gęś Kołudzką w Toruniu i Ostromecku pod Bydgoszczą; promocję autorskich przepisów na potrawy z gęsiny, przygotowanych przez Szefów Kuchni lokali biorących udział w święcie – autorskie przepisy szefów kuchni zostaną w drugiej połowie grudnia wydane w formie książkowej, a sami szefowie kuchni wybiorą spośród swoich przepisów jeden najlepszy, którego autor otrzyma specjalne wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Święto gęsi będzie widoczne podczas różnych imprez: 11 XI  – „Gęsina na świętego Marcina” – wielki Festyn w Toruniu na Jordankach: potrawy z gęsiny, wojskowa grochówka, zabawa przy ognisku, wspólne śpiewanie, występy zespołów, produkty regionalne, konkursy dla dzieci, produkty regionalne, najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich z województwa kujawsko-pomorskiego
11 XI „Gęsina na św. Marcina” dziedziniec Pałacu w Ostromecku pod Bydgoszczą: darmowe degustacje potraw z gęsiny, prezentacja produktów regionalnych, wędzenie ryb, przysmaki z ziemniaków, smażenie powideł ze śliwek, przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeśli też chcecie by gęsi wróciły na nasze stoły zainteresujcie się tą akcją Slow Foodu.

Ja już kupiłem geś owsianą. A do piekarnika przygotowałem to co widać:

 

Faszerowana gęsia szyjka i kartofle z rozmarynem za chwilę wylądują w piecu