Nie płacz kochanie, to tylko cebula

Co jakiś czas przytaczam tu teksty (na ogół obszerne fragmenty) z interesującego miesięcznika „Moda na Zdrowie” rozdawanego w aptekach. Rubryka kulinarna w tym piśmie niemal zawsze przynosi coś ciekawego. Dziś np. przeczytałem artykuł o cebuli. Oto najciekawsze wyimki:

 

 

„Ślady cebuli odkryto w egipskich piramidach. Warzywo znane było Rzymianom, Grekom i na dworze chińskim również. Cebulę nazywa się królową warzyw. Dlaczego?
Cebula zwyczajna, czyli Allium cepa, to dwuletnia bylina z rodziny czosnkowatych. Jej prawidłowa nazwa botaniczna brzmi: czosnek cebula, ale popularnie używa się tylko słowa cebula. Jej ojczyzną jest Azja. W dawnych kronikach zapisano, że Egipcjanie cebulą karmili niewolników wznoszących gigantyczne grobowce faraonów, ponieważ zapobiegała szerzeniu się chorób. Do Europy Środkowej dotarła prawdopodobnie z Włoch. Dziś należy do najbardziej rozpowszechnionych i lubianych warzyw przyprawowych na świecie. (…)

Cebula należy do warzyw leczniczych. Zabierali ją w dalekie wyprawy żeglarze i polarnicy, ponieważ chroniła przed szkorbutem, czyli niedoborem witaminy C. Cebulę podaje się w formie: syropu, soku, wina, nalewki. Sok może być używany przy leczeniu zapalenia żył, żylaków odbytu oraz jako lek przeciwpasożytniczy. Inhalacje z niego przynoszą ulgę przy katarach, zaś sok zakrapiany do nosa hamuje katar. Pomaga też w walce z kaszlem. Obecne w roślinie saponiny zwiększają ilość wytwarzanej wydzieliny i rozrzedzają ją, co ułatwia i przyspiesza oczyszczanie się oskrzeli. Uodparniające kuracje sokiem z cebuli medycyna ludowa poleca wiosną i jesienią. Substancje zawarte w roślinie sprzyjają tworzeniu się i wydalaniu żółci i obniżają ciśnienie krwi. Wywierają korzystny wpływ na przewód pokarmowy, gdyż pobudzają apetyt i przyspieszają trawienie. Badania dowiodły, że roślina działa moczopędnie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i ułatwia pozbywanie się nadmiaru płynów z organizmu. Zapobiega też obrzękom kończyn. Z uwagi na dużą zawartość krzemu niezbędnego do prawidłowej bu-dowy kości spożywanie cebuli zaleca się młodzieży i osobom starszym. Nalewka cebulowa polecana jest jako środek pomocny w leczeniu zaparć i kamicy moczowej. Z miazgi z cebuli lub z maści cebulowej robi się okłady leczące rany, czyraki, oparzenia i odmrożenia. Cebula pomaga w walce z piegami i trądzikiem. Może być przykładana na bolące miejsca w wypadku bólów kostnych, stawowych i nerwobóli.
Cebula jest ważną przyprawą w polskiej kuchni. Białą i bardziej delikatną – cukrową, spożywa się najczęściej na surowo w sałatkach i surówkach. Jada się ją też zeszkloną, jako dodatek do zup, sosów, zapiekanek, mięsa, jajecznic. Warzywo jest niezastąpionym składnikiem babki ziemniaczanej, racuchów, leczo, i zapiekanek. (…) Dla zaostrzenia smaku warzywo dodaje się do wywarów mięsnych, pasztetów, kotletów mielonych. Daniem niezwykle ciekawym jest zupa cebulowa z grzankami i serem – żółtym lub owczym. Cebulę perłową marynuje się jak ogórki. Świetnie smakuje gotowana na parze, grillowana. zapiekana. Dymka doskonale smakuje z pomidorami. Zaś czosnkowa jest aromatycznym dodatkiem do dań pikantnych. Cebula czerwona pięknie się prezentuje na talerzu, ale należy pamiętać, że jest wyrazista w smaku i zwykle bardziej piekąca od swej białej siostry. (…) Cebula nie należy do jarzyn łatwostrawych, a ta najsmaczniejsza – smażona – najdłużej zalega w żołądku.”

 Autorka, Weronika Blanterberg, przytacza też kilka przepisów. Jeden z nich: Czerwona cebula z pomarańczą wrzucę do blogu ale dopiero po wypróbowaniu. Na dziś więc dość łez…

Ślady