Za czym tęsknię na obczyźnie

Jestem w swoim ukochanym kraju. Tutejsza kuchnię wprost uwielbiam. Ale po kilkunastu dniach zajadania się pastami, rybami, owocami morza coraz częściej myślę o kuchni warszawskiej albo i kurpiowskiej.
W kuchni polskiej zawsze ważną rolę pełniły dania mięsne. Mnogość przepisów  z użyciem mięsa  jest tak ogromna, że nie sposób pokazać choćby setną ich część. Jadano  od wieków wiele dziczyzny, drobiu, mięsa zwierząt hodowanych. Przerabiano  i konserwowano mięso na  wiele sposobów, po to, aby wykorzystać każdą  cenną część.

Jadanie mięsa było w  naszych warunkach klimatycznych po prostu niezbędne  dla organizmu. Ale też   zawsze było oznaką zamożności, osiągnięcia pewnego statusu, gdyż mięso było w cenie.
Ponieważ konieczne było przechowywanie mięs w dobrym stanie przez dłuższy czas, nauczono się wielu doskonałych, dość skutecznych,choć prostych, sposobów konserwacji, takich, jak przechowywanie w soli, solance czy pokrzywach lub zsiadłym mleku. Mięsa także suszono, wędzono, przerabiano na bardziej trwałe wędliny. W głębokich lodowniach wykopanych w ziemi  okładano mięsa lodem przechowywanym od zimy do letnich miesięcy. Wymagało to wielkiej pracy i przemyślności, a także staranności. I mimo wszystko w dawnych czasach nie zawsze udawało się ten cenny kuchenny surowiec, jakim było mięso, przechować w sposób dobry, bez uszczerbku na smaku i świeżości. Od czego jednak przywożone z zamorskich krajów korzenie, które   dodatkowo świadczyły o statusie i zamożności, ale i zwyczajnie zabijały niemiłe wonie  zestarzałych mięsiw.

Daleko wszakże odeszliśmy od tamtych czasów, nie musimy się martwić o świeżość mięsa, bo możemy je nie tylko schłodzić ale i głęboko zamrozić. Dzięki temu można przechować mięsa bez straty smaku  kilka miesięcy. Inna sprawa, że zwykło się uważać i chyba z dużą dozą prawdy, że mięsa mrożone nie mają  tego  samego smaku, co świeże. W przypadku jednak  dziczyzny mrożenie wyraźnie  wpływa zarówno na polepszenie smaku jak  i nadaje kruchość mięsom.

Obecnie coraz częściej decydujemy  się na dietę wegetariańską, zarówno z przyczyn zdrowotnych, jak i światopoglądowych. Lekarze twierdzą jednak, że białko zwierzęce zawarte w mięsach jest konieczne dla rozwoju dzieci, częstokroć osoby ciężko pracujące fizycznie, wymagające intensywnego odżywiania także  powinny  jadać potrawy mięsne. No i przecież  mięso jest po prostu smaczne, daje się  różnorodnie
przyrządzać  i zwyczajnie …lubimy je.