Poznać pana po cholewach a kucharza…?

 

Oczywiście po mistrzostwie  czyli smaku dań. I całkowicie przyznaję rację Ramsayowi, że im lepszy kucharz tym lepsze danie zrobi nawet z byle czego. Nie bawi mnie więc porada z francuskiej książki kucharskiej, która pociesza zaskoczoną przez niespodziewanych gości gospodynię i radzi: nie denerwuj się lecz weź z lodówki świeżego homara… i dalej wszystko proste. Lepsza rada to jak przyrządzić wspaniały posiłek gdy w lodówce pustki a mamy tylko makaron i kawałek kurczaka lub tłustą karkówkę.

 

 

 

„W restauracjach sięgam zazwyczaj po najlepsze i najdroższe mięso, w domu nie kieruję się tą zasadą. Znacznie większym i ekscytującym wyzwaniem jest przyrządzenie pysznego dania z obiecującego niewiele, niedrogiego kawałka mięsa lub zwykłych udek kurczaka, wywołującego u wszystkich zachwyt większy niż grillowany wspaniały stek. Tańsze rodzaje mięs wymagają zazwyczaj powolnego gotowania i duszenia, dzięki czemu stają się miękkie. Długi, powolny proces gotowania pozwala nadać mięsu dodatkowe smaki i aromat.

 

Po zapoznaniu się z treścią rozdziału zauważysz, że lubię nadawać daniom z mięs i drobiu słodyczy, aby wydobyć bogactwo smaków.

 

 

Gotowany królik z gremolatą

Stroganow wieprzowy

Domowe kiełbaski wieprzowe

Klasyczna mieszanka grillowanych mięs

Zrazy wołowe

Udka kurczaka z duszonym groszkiem i cebulkami

Curry z mięsa koziego

Pieczony schab wieprzowy z sosem jabłkowym

Rösti ze słodkich ziemniaków z kaczką i sadzonymi kaczymi jajami

Szynka pieczona w miodzie

Udziec jagnięcy z cydrem, jabłkami i miodem

Cassoulet z jagnięciny

Pieczone żeberka wołowe z karmelizowaną szalotką i sosem z czerwonego wina

Gulasz jagnięcy z boczkiem, słodką cebulą i suszonymi śliwkami

Duszone udka kurczaka z miodem i przyprawą pięć smaków

Piersi kaczki z sosem z wiśni i porto”

 

 

Tu moje upodobania są bardzo bliskie zwyczajom Gordona. Już dawno usiłowałem spopularyzować na blogu moją kaczkę luzowaną duszoną z rodzynkami, papryczką, grzybkami mun i wielką ilością cukru. Spróbujcie tego przepisu. Warto!