Lista obecności w… szafce i w kuchni

 

To jasne, że nie chodzi o to, kogo do kuchni wpuszczać. Rzecz o tym, bez jakich przedmiotów w kuchni nie damy sobie rady, a co możemy z owej listy bez żalu wykreślić.

Zakup odpowiednich garnków to podstawowe zadanie początkującego kucharza-amatora. Godne polecenia są łatwe w konserwacji garnki  stalowe, które stosunkowo łatwo  oczyścić, nawet w przypadku silnego przypalenia. Istniejące środki chemiczne dają gwarancję, że po kilku latach użytkowania będą one lśnić jak nowe.

Garnki te ponadto nie wchodzą w reakcje chemiczne z  gotowaną w nich czy przechowywaną  żywnością. Wybór winno  ułatwić  zwrócenie uwagi  na  kilka cech dobrych garnków:
Pogrubione dno – dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie a przygotowywane pieczenie nie przywierają.
Uchwyty, które się nie nagrzewają .
Dopasowana przykrywka z niewielkim otworkiem odprowadzającym nadmiar pary w czasie gotowania i nie nagrzewającym się uchwytem

Godne polecenia są usprawniające pracę w kuchni, skracające do 1/3  czas gotowania szybkowary. Jeśli nie nakryjemy go hermetyczną pokrywą, służyć on może także jako zwykły, ten największy, garnek.
Idealnym dla rozwiązaniem byłoby kupienie garnków, które dzięki zdejmowanym  lub żaroodpornym  uchwytom  można  wstawiać   zarówno do lodówki jak i do piekarnika: można wtedy  zrezygnować z zakupu  foremek do pieczenia  czy żaroodpornych naczyń.

Warto też kupić  wkładkę do gotowania na parze, ponieważ wiele osób chce prowadzić  zdrową, niskokaloryczną kuchnię. Ugotujemy dzięki wkładce zarówno warzywa, jak mięso i ryby. Najlepsza jest  rozkładana wkładka, której zmienna wielkość pozwoli gotować zarówno mniejsze, jak i większe ilości, a po użyciu składa się w małą paczuszkę.

Dobra patelnia to jeden z ważniejszych sprzętów kuchennych Doświadczeni kucharze to  doskonale wiedzą, a mniej doświadczeni z pewnością z czasem nabiorą tej wiedzy. Proponuję zatem kupić dwie  dobrej jakości, czyli wystarczające na dłuższy czas patelnie: większą, której można użyć do smażenia naleśników czy omletów lub większej ilości mięs  lub ryb i mniejszą, do jaj sadzonych i jajecznicy, a także do przygotowania jednego befsztyka lub kotleta. Jeśli  większa  patelnia ma  dodatkowo    przykrywę można w niej  nie tylko smażyć ale  i  dusić  mięso i warzywa.

Bardzo przydatna, a dla smakosza wręcz niezastąpiona jest patelnia z grubym rowkowanym dnem do smażenia mięs. Befsztyk usmażony na takiej właśnie patelni jest naprawdę znacznie smaczniejszy.
Wok będzie sprzętem podstawowym  dla amatorów  chińskich potraw, bo bez niego chińskie potrawy nie maja właściwego smaku. Doradzam tu, podobnie jak przy kupnie patelni, umiar w dobieraniu wielkości, w zbyt małym woku niemożliwe będzie przygotowanie dania dla  gości, w zbyt dużym – tylko dla jednej osoby. Doskonały, bo uniwersalny , jest wok  o średnicy około  30 cm.

Długo i z namysłem warto kompletować  drobne przyrządy. Zacznijmy tę listę niezbędnych przedmiotów. Potrzebna  w każdym domu jest  łopatka do przewracania kotletów, duży kuchenny widelec, łyżka cedzakowa i wazowa: bywają  zestawy kuchennych sztućców, umieszczone na wygodnych wieszakach, dzięki czemu mają swoje ustalone miejsca i nie trzeba ich szukać, kiedy są potrzebne . W gospodarstwie przyda się trzepaczka do piany i ręczna tarka, nawet jeśli mamy odpowiednie sprzęty mechaniczne,  oraz nieduży tłuczek do mięsa i wałek

Doskonałym przyrządem, naprawdę przydającym sie w kuchni, zwłaszcza tej, gdzie gotuje się  wiele potraw włoskich,  jest  miarka do spaghetti, dzięki niej zawsze ugotujemy tyle spaghetti, ile potrzeba, bez  niepotrzebnego marnotrawstwa.

Jak ważne w gospodarstwie są odpowiednie noże wie niemal każdy, kto choćby raz spróbował posłużyć się tępym nożem. Nie warto oszczędzać na tym wydatku,  tym bardziej, że komplet  wystarczający to dobry nóż do krojenia mięsa, nóż do chleba ( zazwyczaj z ząbkami), nożyk oraz obieraczka do warzyw. 
W skład niezbędnych kuchennych sprzętów powinny wejść, w zależności od przyszłych  kulinarnych planów: forma do sufletów, w której można przyrządzać również zapiekanki  oraz płaska okrągła foremka do tart i blaszka do pieczenia wielkości 25 x 35cm,w której można upiec ciasto, ciastka a także kurczaka lub szparagi .

Ręczny mikser ubijający pianę, rozdrabniający zupy, polecamy miksery tzw. żyrafy, których niektóre modele  mają również mikroskopijny rozdrabniacz. Zmielimy w nim orzechy, migdały czy  rozdrobnimy niedużą, jednoosobową ilość  gotowanego lub  surowego mięsa .
Malakser, niezbędny do  przygotowania kremów, wyrabiania mielonego mięsa lub ciast, po użyciu przystawek,  ścierający warzywa.
Piekarnik elektryczny z grillem, dobra kuchenna płyta  elektryczna lub gazowa.
Kuchenka mikrofalowa,  w której odgrzejemy dania, rozmrozimy je lub zgrilujemy, o ile taką funkcję mieć będzie kuchenka.
Opiekacz do grzanek – pozwoli nie tylko przygotować grzanki, ale także odgrzać  czerstwe pieczywo.
Ekspres będzie niezbędny dla amatorów dobrej kawy. Może nawet warto zdobyć się na kupno jednego  z tych   bardziej skomplikowanych, z funkcją pozwalającą na przygotowywania cappuccino?

Tyle dobrych rad. I nie spodziewajcie się podpowiedzi skąd na to wziąć pieniądze. Choć dziadek mojego przyjaciela Krzysztofa Teodora Toeplitza mawiał często do wnuka: Krzysiu ty nie oszczędzaj, ty zarabiaj. Dziadek zaś był bankierem.