Biesiada przyjaciół

Każdy dom ma swoje specjalności kulinarne, dania które chętnie witamy na biesiadnym stole. Nie zawsze muszą to być potrawy szczególnie wyszukane, czasem proste, zrobione w maestrią danie jest tym szczególnie ulubionym, którego smak pamiętamy na równi z miłą pogawędka przy stole.

Tym razem chciałbym przedstawić kilka dań szczególnie mistrzowsko przygotowywanych przez moje znajome lub ich mężów. Znajdziecie tu zarówno przekąski jak i dania główne. W moim kuchennym zeszycie każdy przepis opatrzony jest imieniem osoby, która go szczególnie udatnie stosowała. Sądzę, że przepisy te mają szansę wejść do repartuaru kulinarnego blogowiczów.


 
Kulki rybne (Oli uczonej damy z Bazylei)

1,5 kg karpia,3 płatki dietetyczne,4 duże cebule,2 jaja ugotowane na twardo i jaja surowe,1 płąska łyżeczka świeżo zmielonego białego pieprzu,3 łyżki cukru,sól.Na wywar: 2 marchwie,1 pietruszka,1 cebula,1/2 selera.por.6 łyżeczek żelatyny.

Rybę sprawić, odfiletować pozostawiając skórę i drobne ości, zemleć w maszynce wraz z jajami ugotowanymi na twardo i dwoma cebulami. Płatki dietetyczne pokruszyć jak najdrobniej (można przed zmieleniem ryby zemleć je w maszynce), dodać do masy rybnej wraz z surowymi jajkami,solą cukrem i pieprzem. Jak najdokładniej wyrobić.

Przygotować wywar z włoszczyzny.Mieloną masę rybną formować w niewielkie kulki,mniej więcej równe połowie pączka.Gotować w wywarze 1godzinę i 15 minut,na bardzo niewielkim ogniu.Ostudzić w wywarze.Ostudzone kulki ułożyć w salaterce.Wywar przecedzić przez jak najgęstsze sito,dodać żelatynę,po pół godzinnym pęcznieniu zagotować,po czym ostudzić.Gęstniejącą galaretą zalewać wystudzone kulki,które można przybrać kawałkami gotowanej marchwi,zieloną pietruszką lub marynowaną papryką.Pozostawić kilka godzin w lodówce.

Fasolowa sałatka ( muzykalnej Masi ze wsi Cieńsza)

30 dag suchej fasoli Jaś,4 duże ząbki czosnku.Na sos:małą puszeczka przecieru pomidorowego,1 mały pojemnik jogurtu naturalnego lub niksoprocentowej śmietany,po szczypce,do smaku:oregano,ziół prowansalskich,soli pieprzu.

Fasolę namoczyć na 12 godzin, w przegotowanej wodzie ,po czym w tej samej wodzie ją ugotować.Ostudzić,wymieszać z przeciśniętymi przez praskę lub posiekanymi ząbkami czosnku.Nakryć.Odstawić. Przygotować sos zagotowując wszystkie składniki.Gorącym zalać fasolę,wystudzić,wstawić szczelnie zakrytą sałatkę do lodówki.Podawać jako przystawkę przed lekkim posiłkiem.

Marynowany szczupak ( scenografa Andrzeja ze wsi Borsuki)

1 duży szczupak (ok.1,5 kg), 1/2 szklanki oleju, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżeczka ziół prowansalskich, sól, gruboziarnisty pieprz.

Szczupaka sprawić,odciąć głowę i płetwy,pozostawić tuszę w całości.Przygotować zaprawę łącząc z przeciśniętym przez praskę czosnkiem wszystkie składniki zalewy. Ułożyć rybę w dużej misie,zalać marynatą.Pozostawić w niej rybę na około 2 doby.Oczywiście musi stać w lodówce i kilkakrotnie należy rybę obracać,aby równo się marynowała. Po dwóch dobach rybę ułożyć w brytfannie i wstawić do nagrzanego piekarnika.Piec w temperaturze 170 st.C około 30-35 minut.Podawać z upieczonymi w folii ziemniakami.Można je wstawić do piekarnika na 30 minut wcześniej niż rybę a będą jednocześnie z nią gotowe.

Pieczony indyk (dr Beaty współautorki „W kuchni babci i wnuczki”)

1 kg piersi indyczej, 1 kg ziemniaków, 1/2 szklanki wytrawnego białego wina, 3 plasterki słoniny, 2 ziarnka jałowca, 1/2 łyżeczki kminku, sól.

Mięso z indyczej piersi posypać tłuczonymi owocami jałowca,solą,obłożyć plasterkami słoniny. Ułożyć w brytfannie. Naokoło ułożyć pospane lekko solą i kminkiem ziemniaki pokrojone w grube plastry lub w ćwiartki.Nakryć brytfannę niezbyt szczczelnie folią aluminiową.Wstawić do piekarnika na średni ogień i piec około 2 godzin.W czasie pieczenia mieszać ziemniaki,aby ładnie zrumieniły się ze wszystkich stron.Pod koniec pieczenia pokropić mięso białym winem. Podawać,tradycyjnie,z borówkami,które można wymieszać lekko z chrzanem lub z surówka z cykorii czy kapusty pekińskiej.