Miłość do pomidorów

Ostatnio dużo mówiliście o pomidorach. Nemo je hoduje, Alicja uprawia a inni jedzą ile wlezie. Warto poczytać jak je dopieszcza mistrz kuchni i…ogrodu czyli Jaimie Oliver:

„Pomidory świetnie się czują w wypełnionych torfem małych rękawach foliowych, gdzie mają zapewnione właściwe podłoże wzbogacone w odpowiednie składniki odżywcze. W takich rękawach można wysiewać nasiona pomidorów bezpośrednio do podłoża, kiedy na dworze zrobi się ciepło. W jednym rękawie mieszczą się bez trudu 2-3 rośliny, a dwa takie rękawy zapewnią w sezonie ilość pomidorów wystarczającą dla jednej rodziny.
W lutym lub na początku marca wysiewam nasiona pomidorów do małych doniczek (ok. 5 – 7 cm średnicy) wypełnionych dobrym kompostem organicznym. Trzymam doniczki w dość ciepłym pomieszczeniu (w temp. 15 – 18C), aby nasiona wykiełkowały. Dobrym miejscem będzie parapet słonecznego okna lub szklarnia. Do każdej doniczki wysiewam 1 – 2 nasiona na głębokości 1 cm, a następnie obficie podlewam. Po paru tygodniach, kiedy siewki osiągną wysokość 6 – 9 cm przesadzam je pojedynczo do większych doniczek na jakiś miesiąc. Po tym czasie sadzonki są wystarczająco dorodne, aby można je było przesadzić do rękawów foliowych w szklarni lub bezpośrednio do gruntu. Pamiętaj, że pomidory, aby wydać obfite plony, potrzebują ciepłego lata. Nie znoszą chłodu. Jeżeli nie masz ochoty bawić się w sadzenie i przesadzanie, możesz po prostu kupić gotowe sadzonki w centrum ogrodniczym. Hadze wypróbować różne gatunki.

Kiedy pod koniec maja, po ostatnich przymrozkach, przyjdzie czas na wystawienie pomidorów na zewnątrz, wybierz zaciszne, nasłonecznione miejsce. Możesz po prostu postawić tam rękawy foliowe, albo wykorzystać odpowiednią ilość donic lub innych pojemników, pod warunkiem, że wypełnisz je żyznym podłożem. Ostrożnie przesadź dwie sadzonki do jednego rękawa lub donicy. Po jakichś 10-12 tygodniach zbierzesz pierwsze pomidory. Krzewy będą rodzić przez kilka miesięcy, a wielkość zbiorów zależy od temperatury, nasłonecznienia i sity rośliny.

Pomidory osiągną pełnię smaku, jeśli pozwolisz im w pełni dojrzeć przed zerwaniem. W większość supermarketów sprzedawane są pomidory, które zrywa się. kiedy są jeszcze zielonkawe, a następnie poddaje działaniu etylenu. Ten sam gaz wydzielają w sposób naturalny banany, dlatego, jeśli masz zielone pomidory, które spadły z krzaka lub pozostały do zebrania na końcu sezonu, połóż je obok kiści bananów, a na pewno dojrzeją.

Pomidorów nie należy przechowywać w lodówce. Czy wiesz, że w warunkach chłodniczych szybciej się psują? Pomidory dojrzewają w temperaturze nie niższej niż 12,5 C. Dlatego jeśli włożysz do lodówki twarde, niedojrzałe pomidory, wyjmiesz je z niej w takim samym stanie. Jeśli natomiast będziesz je przechowywać w chłodnym pomieszczeniu, dojrzeją i będą wspaniale. Naturalnie, warto przechować w lodówce lekko przejrzałe pomidory, ponieważ wytrzymają tam trochę dłużej niż na zewnątrz.

*Czasami wypełniam dużą donicę do połowy nawozem naturalnym, przykrywam warstwą ziemi kompostowej i sadzę jedną lub dwie sadzonki pomidorów… Kiedy korzenie docierają do warstwy nawozu, rośliny owocują jak oszalałe!
* Pomidory chętnie rosną w gruncie, ale pamiętaj, aby nie wysadzać ich co roku w tym samym miejscu. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się chorób.
* W tym roku po raz pierwszy posiałem między krzewami pomidorów bazylię, nagietki i czosnek, ze względu na ich zapach, który odstrasza mączliki i inne szkodniki. Ponadto, bazylia i czosnek rosnące obok pomidorów poprawiają ich smak. Podobny wpływ mają też m.in. koper, marchew, róże. ogórecznik i szparagi.
* Jeśli zapewnisz krzewom pomidorów dobrą glebę, nasłonecznione miejsce, regularne podlewanie, nieco naturalnego nawozu i podporę (ja najczęściej używam kratek bambusowych), będziesz mieć maksymalne zbiory przy minimum wysiłku.”

Jutro w Pułtusku dzień targowy. Będą pomidory. Już mi pachnie bruschetta z pomidorami, czosnkiem i bazylią. Mam też świeżutką mozzarellę ? będzie więc caprese. Czyli pomidorowe szaleństwo.