Zgadnij co gotujemy?(133)

Dziś quiz mający dla mnie specjalne znaczenie. Siłą rzeczy i dla Was też, ponieważ bardzo będę się starał by wymyślić trudne pytania. (Choć prawdę mówiąc wiem, że dla naszej blogowej społeczności trudnych pytań w tych kwestiach nie ma.)

A dlaczego tak staram się Wam utrudnić dziś życie? Ponieważ nagrodą jest nasze najnowsze dziecko – „Wędrówka po stołach Europy”. W dodatku – naszym zdaniem  i pierwszych recenzentów też – jest to książka bardzo ładnie wydana.  Wydawca – Nowy Świat postarał się nadzwyczaj. I okładka Agnieszki Herman (dziękujemy) i opracowanie graficzne wnętrza, a także praca redaktorki są na najwyższym poziomie. O naszym autorskim trudzie nie będę się wypowiadał. To należy do Czytelników. Kupią lub nie. Wy zaś – blogowa sitwo – możecie ów trud tylu ludzi dostać (i to z autografami oraz dedykacją) za ranne przebudzenie i pewien wysiłek umysłowy. No to do roboty.

 

 1 – Wiener shnitzel to czysty plagiat, no powiedzmy, ze lekko zmodyfikowany, co było pierwowzorem tego popisowego dania wiedeńskich kucharzy?

2 – Co było głównym daniem na pierwszym noblowskim balu i jakie słynne kobiety ów bal uświetniały?

3 – Pisarz epoki Renesansu – Tasso  uwiecznił w swej twórczości nazwisko karczmarza, który wynalazł tortellini; na czyim pępku wzorował się ów karczmarz tworząc kształt tego pierożka?

Wystarczy poszperać w pamięci, a tę macie bardzo dobrą czego często doświadczam gdy mi wypominacie powtórki, by podać prawidłowe odpowiedzi i wysłać je na adres internet@polityka.com.pl a potem tylko czekać na listonosza. Na razie czekam ja.